19 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

400 delegerede har åbnet LO-kongres i Aalborg

400 delegerede har åbnet LO-kongres i Aalborg

Delegerede fra de 17 medlemsforbund har i dag åbnet LO's 38. ordinære kongres. I løbet af de næste dage skal de blandt andet vedtage et målprogram, diskutere samarbejde med FTF og vælge ny formand.

LO's kongres afholdes i Aalborg Kongres og Kulturcenter i dagene 25. - 27. oktober 2015.
FOTO: PN
1 af 1

400 delegerede fra 17 fagforbund har indtaget Aalborg Kongres og Kulturcenter til LO's 38. ordinære kongres.

De næste tre dage skal der diskuteres målprogram, udvidet samarbejde med FTF og så skal der vælges ny formand for hovedorganisationen som i dag organiserer mere en en millioner arbejdere.

Efter åbningscerimonien skal afgående formand Harald Børsting fremlægge sin sidste beretning, hvor Børsting vil opsumerer LO-toppens arbejde siden sidste kongres i 2011.

Alt tyder på at centrale temaer i Børstings beretning og den efterfølgende diskussion vil blive torsdagens lynforlig på dagpengeområdet, samt tilnærmelserne imellem LO og den anden store hovedorganisation FTF.

Første kvindelige formand

Valget af ny formand foregår tirsdag eftermiddag og meget tyder på at valget kommer til at falde på nuværende næstformand i LO, Lizette Risgaard.

Risgaard har været næstformand for LO siden 2007 og var før da formand for HK Service København og næstformand for LO Storkøbenhavn fra 2000-2007.

Bliver Risgaard valgt, vil hun blive LO's første kvindelige formand.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


25. okt. 2015 - 13:55   25. okt. 2015 - 14:49

Fagbevægelse

as@arbejderen.dk
LO-kongres
  • LO's 38. ordinære kongres afholdes i Aalborg fra 25. - 27. oktober 2015.

  • Kongressen er LO's øverste myndighed og består af 400 delegerede fra LO's ledelse og 17 medlemsforbund. LO afholder kongres hvert fjerde år.

  • På kongressen vil den afgående formand holde beretning. Et vigtigt tema bliver samarbejdet mellem LO og FTF, og så skal der vælges ny ledelse.