Journalisten, foredragsholderen og internetaktivisten Keter Kofod modtog i torsdags skoleprisen "Årets Sveske", for sin kritik af mediernes dækning af processen omkring lærernes overenskomstforhandlinger i 2013.
Alle de her højtbetalte journalister rendte rundt og sagde, at der manglede en rygende pistol. Men man kunne ikke se internettet for bare røg.
Peter Kofod
Han kritiserer blandt andet hvordan medierne ikke gjorde deres arbejde godt nok da bogen "Søren og Mette i benlås" udkom:
– Anders Bondo skulle sidde og undskylde for, at lærerforeningen har betalt for at købe nogle bøger. Og det er da også for dårligt, at det er lærerforeningen der skal sørge for, at der bliver lavet banebrydende journalistik i Danmark. Men sådan er det åbenbart, siger Peter Kofod ifølge Folkeskolen.dk.
Han mener at de danske medier ikke gjorde deres arbejde godt nok i forbindelse med lanceringen af bogen og tilføjer:
– Alle de her højtbetalte journalister rendte rundt og sagde, at der manglede en rygende pistol. Men man kunne ikke se internettet for bare røg fordi der var så mange rygende pistoler.
Han ser det som et stort problem, at medierne giver politikerne lov til at lade som om, der ikke er problemer også når der er "et bjerg af dokumentation," og tilføjer:
– Det burde være mediernes ypperste opgave at holde politikerne til ansvar.
Årets Sveske
Årets Sveske uddeles hvert år af en gruppe lærere med tilknytning til Ballerup Lærerkreds, der kalder sig for Sveskens Venner. Anne Marie Helger overrakte prisen på gruppens vegne i Huset i København og begrundede blandt andet prisoverrækkelsen således:
– Peter Kofod er en modig journalist. Gid der var flere af jer. Peter Kofod tør forholde sig kritisk til magthavernes fortvivlelser og misinformationer. Peter Kofod har slet ikke holdt sin kæft om alt det snavs, der gemmer sig i den gyserperiode, hvor medierne fortrinsvis kørte medløberisk dækning.
Næstformanden for Danmarks Lærerforening Dorte Lange var til stede ved prisoverrækkelsen, som ud over hæderen bestod af en pose stenfri svesker. Hun holdt en lille tale til prisvinderen og sagde blandt andet:
– Jeg havde stor fornøjelse, da jeg læste dine blogs. Det er vigtigt at holde sig uafhængig, og det er virkelig flot at du går forrest og risikerer at blive holdt ude, når du siger nogle "irriterende ting".
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278