Endnu engang er domsafsigelsen mod seks danske Uber-chauffører blevet udsat. Det skriver Fagbladet 3F.
I efteråret 2014, blev den omstridte taxi-app meldt til politiet af Trafikstyrelsen.
Sagen drejer sig om seks Uber-chauffører, som står tiltalt for brud på taxiloven og taxibekendtgørelsen. Første runde foregik i april måned, hvor sagsbehandlingen ikke nåede at blive færdig.
Nu siger dommer Grethe Jørgensen, at fordi sagen er så omfattende, kan dommeren og domsmændene ikke nå at votere sagen, indne fredagens retsmøde er ovre. Dommen forventes at falde den 8. juli i år - dog under forudsætning af, at dommer og domsmænd når at votere inden.
Længe undervejs
Dommen over Ubers chauffører har allerede været længe undervejs. Dagen efter, at Uber startede op i Danmark i efteråret 2014, blev den omstridte taxi-app meldt til politiet af Trafikstyrelsen.
Hos politiet har man indtil nu valgt at tildele Uber-chauffører bødestraf, når de blev taget - blandt andet for brud på taxiloven. Men disse bøder har været afhængige af, om der faldt en dom over Uber-chaufførerne i den principielle sag mod de seks chauffører. Og det er altså denne dom, som nu er blevet udsat endnu engang.
72 forskellige steder i verden er Uber i konflikt med loven, og i alt er den kontroversielle virksomhed ramt af kørselsforbud i 41 forskellige lande. Alene i Norden er Uber blevet forbudt i lande som Finland, Sverige og Norge. Det er sket efter domme over chauffører i sager, som minder meget om den verserende danske retssag.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278