I dag kan man ikke aflæse af firmaernes årsregskaber, hvor mange vikarer de har ansat.
Det er et stort problem, at vikarer bliver skjult på mærkelige poster i regnskabet.
Mads Andersen, 3F
Det ønsker LO at lave om på, og i et høringssvar i forbindelse med revision af årsregnskabsloven opfordrer den faglige hovedorganisation til, at det bliver en pligt at oplyse antallet af løst ansatte.
Problemet er aktuelt, fordi store industrivirksomheder som Siemens, Danfoss og Grundfoss i stor stil hyrer vikarer til deres produktion, mener LO.
Formand for 3F's Industrigruppe Mads Andersen ser også gerne, at vikaroplysninger bliver en pligt i regnskaberne.
Fleksibel bemanding
– Vi ser jo, at der kommer flere vikarer. Det bør i årsregnskaberne præcist fremgå, hvor mange årsværk de udgør. Vi hører fra vores tillidsfolk, at det er et stort problem, at vikarer bliver skjult på mærkelige poster i regnskabet. Så kan man slippe af sted med at skrue op og ned for bemandingen, uden det kommer frem for aktionærer, kunder eller medarbejdere, siger Mads Andersen til Fagbladet 3F.
Et årsregnskab er et helt centralt redskab for aktionærer, medarbejdere, leverandører, kunder, banker og andre, som har brug for at kende sundhedstilstanden i en virksomhed. Det oplyser Thomas Plenborg, som er professor ved Institut for Regnskab og Revision ved CBS:
– Det er en vigtig temperaturmåling for, hvordan det løbende går for virksomheden. Det er også derfor, politikerne er enige om, at man skal regulere dette område. Årsregnskaber skal underkastes revision, og man skal kunne sammenligne dem på tværs af virksomheder, siger Thomas Plenborg til Fagbladet.
Administrativt bøvl
Arbejdsgiverne i DI er ikke begejstrede for LO's forslag.
– Det er vigtigt, at der i årsrapporten er en fornuftig balance mellem de administrative byrder og værdien af oplysningerne. Og informationsværdien af et registreringskrav for vikarer ville ikke stå mål med den administrative byrde for virksomhederne, udtaler fagleder Kristian Koktvedgaard, DI, til Fagbladet 3F.
Der forventes fremlagt et lovforslag til årsregnskabsloven i løbet af januar måned.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278