01 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

FOA Aarhus starter vikarformidling

FOA Aarhus starter vikarformidling

Fagforeningen vil hjælpe de arbejdsløse medlemmer, som risikerer at miste dagpengene på grund af dagpengestramningerne.

FOTO: Frank Boutrup Schmidt
1 af 1

I går slog FOA Århus dørene op for en vikarformidling. Her kan interesserede arbejdsgivere henvende sig, hvis de mangler vikarer på for eksempel ældreområdet.

Den triste baggrund er, at fagforeningen lige nu har 85 medlemmer, som står til at miste deres dagpenge i 1. halvår af 2013, heraf 14 i januar. I alt 466 FOA Århus-medlemmer er uden job.

- I en situation, hvor dagpengeperioden er kort, og akutjob-ordningen har vist sig utilstrækkelig, må vi gøre noget ekstra for vores ledige medlemmer, siger afdelingens formand Kirsten Normann Andersen

FOA har inden etableringen af vikarformidlingen fået positive reaktioner fra kommunale arbejdsgivere.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


03. jan. 2013 - 10:00   03. jan. 2013 - 10:00

Fagligt

noc@arbejderen.dk