07 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

FOA samler tillidsfolk til kamp for arbejdsmiljøet

2000 til stormøde

FOA samler tillidsfolk til kamp for arbejdsmiljøet

For medlemmerne i FOA overskygger problemerne med et presset arbejdsmiljø alt andet. Et stormøde for forbundets tillidsvalgte skal skabe fælles handling.

Ansatte på bostedet Lindegården demonstrerer efter drab på en af deres kollegaer. Drabet er en del af baggrunden for stormødet i FOA.
FOTO: Johnny Frederiksen / fagbladet FOA
1 af 1

På torsdag samler FOA omkring 2000 tillidsfolk i Odense. Med er både tillidsrepræsentanter, arbejdsmiljørepræsentanter og medlemmer af MED-udvalgene, der fungerer som både samarbejds- og arbejdsmiljøudvalg.

Vi kan kun ændre noget, hvis medlemmerne selv er med til at trække en grænse.
Dennis Kristensen, FOA

Stormødet skal sikre et samlet og markant løft i FOA's arbejdsmiljøarbejde. 

Baggrunden for mødet er dels det seneste drab på et socialpsykiatrisk bosted, hvor sosu-assistent Vivi Nielsen blev dræbt i marts. Det er det femte drab på et bosted i løbet af de sidste fire år. FOA er ikke i tvivl om, at drabene hænger sammen med de store nedskæringer i psykiatrien, hvor der nu er mangel på sengepladser og for få hænder til at løse opgaverne.

– Men drabet er kun en del af årsagen til, at vi afholder stormøde. Der er en bredere dagsorden for mødet. Medlemmernes arbejdsvilkår bliver mere og mere pressede. De løber stærkere og stærkere samtidig med, at de står overfor finansminister Claus Hjort Frederiksen, der siger, at de da sagtens kan køre længere på literen. Der er et enormt gab mellem det officielle Danmarks udmeldinger om den offentlige sektor og den virkelighed, de ansatte lever i, siger Dennis Kristensen, formand for FOA.

Det største problem

For FOA's medlemmer er arbejdspresset det mest alvorlige problem overhovedet. 

– Det står over alt andet. Det er derfor, at vi nu samlet sætter mere kul på hele arbejdsmiljøindsatsen, konstaterer Dennis Kristensen. 

På stormødet vil der være oplæg og diskussion af de konkrete muligheder, der er i overenskomsterne og arbejdsmiljølovgivningen for at sikre bedre arbejdsforhold. 

FOA-formanden mener, at der er brug for, at tillidsfolkene får en fælles holdning til, hvordan balancen skal være mellem det at yde en god service og samtidig sikre nogle arbejdsforhold, der betyder, at folk kan holde til et helt arbejdsliv.

Rusten viden

– Der er noget viden, som er blevet lidt rusten de seneste årtier. Den skal vi have hevet frem og gjort brugbar igen, siger Dennis Kristensen.

Han henviser blandt andet til paragraffen om "liv, ære og velfærd" i det arbejdsretslige system. Den siger, at hvis en ansats liv, ære eller velfærd er truet, kan det være i orden at stoppe arbejdet uden først at have forsøgt at løse konflikten fagretsligt.

På mødet vil der være konkret undervisning i, hvilke rettigheder de ansatte har, når det gælder deres arbejdsmiljø.  Det vil også blive taget op, hvordan man kan bruge Arbejdstilsynet. 

Stormødet skal ruste de 2000 tillidsfolk, så de er i stand til at stille sig i spidsen for forandringer ude på deres egne arbejdspladser.

– Vi kan kun ændre noget, hvis medlemmerne selv er med til at gøre noget og trække en grænse for, hvad de vil være med til, siger Dennis Kristesnen.

Enstrenget indsats

Har fagbevægelsen nedprioriteret arbejdsmiljøområdet gennem de senere år?

– Både ja og nej. I forhold til overenskomsterne er vi godt på banen i forhold til arbejdsmiljø for eksempel omkring stress og psykisk arbejdsmiljø. Men jeg kan godt være bekymret for, at vi har fået afmonteret noget af den stærke arbejdsmiljøindsats med det enstregede system i MED-udvalgene, siger Dennis Kristensen.

MED-udvalgene skal tage sig af de samme opgaver, som samarbejdsudvalg og arbejdsmiljøudvalg tidligere tog sig af. FOA-formanden mener, at det kan betyde, at arbejdsmiljøet drukner i problemer med budgetter og lignende. 

På stormødet vil der være blive arbejdet på, at de enkelte tillidsfolk har en helt konkret plan for, hvordan de kan skabe forandring hjemme på arbejdspladserne, når de tager hjem fra Odense på torsdag. 

Initiativet til stormødet blev taget af FOA's ledelse efter, at man forgæves havde forsøgt at få de andre store fagforbund på det offentlige område til at være med til at lave en stor fælles demonstration mod forringelsen af arbejdsforholdene efter drabet på Vivi Nielsen. De andre forbund mente ikke, at det var tiden lige nu til en sådan demonstration.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


08. jun. 2016 - 07:12   08. jun. 2016 - 07:20

Arbejdsmiljø

ur@arbejderen.dk
Stormøde i FOA
  • Torsdag 9. juni samler FOA omkring 2000 tillidsrepræsentanter, arbejdsmiljørepræsentanter og medlemmer af MED-udvalg til stormøde i Odense Congress Center. MED-udvalgene fungerer som både samarbejdsudvalg og arbejdsmiljøudvalg på de fleste arbejdspladser i den offentlige sektor.
  • Deltagerne i stormødet skal diskutere, hvordan der kan sikres et bedre arbejdsmiljø på de enkelte arbejdspladser, hvordan samarbejdet mellem de tillidsvalgte kan styrkes, og hvordan den nuværende arbejdsmiljølovgivning kan bruges.