21 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Forhandlere frygter indblanding fra Corydon

Forhandlere frygter indblanding fra Corydon

Faglige forhandlere frygter, at finansminister Bjarne Corydon vil styre de kommende offentlige overenskomstforhandlinger fra kulissen.

FOTO: Lars Bertelsen
1 af 1

En række faglige forhandlere frygter, at finansminister Bjarne Corydon vil styre de kommende offentlige overenskomstforhandlinger fra kulissen, ligesom han gjorde i forbindelse med forhandlingerne om lønnedgang til de ansatte i SAS.

- Vi forventer, at vi kommer til at spille med blind makker i skikkelse af finansministeren, siger Anders Bondo Christensen, topforhandler i det kommunale forhandlingsfællesskab KTO, til Politiken.

De faglige topforhandlere mener, at Bjarne Corydons hårde linje kan smitte af på forhandlingerne om arbejdsvilkår.

FOA's formand, Dennis Kristensen, påpeger, at finansministeren risikerer at slå den danske model i stykker.
 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


23. nov. 2012 - 09:43   04. dec. 2012 - 19:49

Fagligt

bi@arbejderen.dk