24 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Ingen kulturel udveksling

Ingen kulturel udveksling

De fleste au pairs kommer til Danmark for at tjene penge, så de kan forsørge familien i hjemlandet.

Jean Gocotano, der er konsulent i FOA og talskvinde for au pairs i Danmark, opfordrer beskæftigelsesminister Mette Frederiksen til at sikre bedre vilkår for au pairs.
FOTO: Martin Mounzer
1 af 1

Kulturel udveksling er ikke længere drivkræften bag au pair-ordningen. De fleste kommer til Danmark for at tjene penge, så de kan forsørge familien i hjemlandet. Og de fleste danskere får en au pair, fordi de har brug for praktisk hjælp.

Det er konklusionen i en ny rapport fra Det Nationale Forskningscenter for Velfærd.

Jean Gocotano, der er konsulent i FOA og talskvinde for au pairs i Danmark, opfordrer beskæftigelsesminister Mette Frederiksen til at sikre bedre vilkår for au pairs.

- Au pairs er i en meget sårbar situation og risikerer lettere at blive udnyttet end andre ansatte. Nu, hvor rapporten ligger klar, er der ingen grund til at vente med at give au pairs bedre rettigheder, siger hun til foa.dk.

FOA foreslår, at au-pairs får en løn, der svarer til, hvad en elev på serviceassistentuddannelsen får, når kost og logi er betalt.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


11. maj. 2013 - 10:15   11. maj. 2013 - 10:15

Social dumping

bi@arbejderen.dk