23 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Løn-strejke på Danfoss fortsætter

Vil have del i overskud

Løn-strejke på Danfoss fortsætter

Her til morgen besluttede 1000 timelønnede Danfoss-arbejdere at gå hjem igen og fortsætte den strejke, som startede i Nordborg for tre dage siden.

Danfoss producerer blandt andet ventiler til radiatorer.
FOTO: Danfoss
1 af 1

Strejken på Danfoss-afdelingerne i Gråsten, Nordborg, Tørsbøl og Kliplev forstætter foreløbig hen over Bededagsferien.

Det er fakta efter, at dagholdene mødtes i morges - blot for at beslutte at gå hjem igen.

Vi må konstatere, at det ledelsen vil tilbyde, og det medarbejderne ønsker, er langt fra hinanden.
Preben Storm, FTR

Strejken begyndte på Power Solution i Nordborg for tre dage siden på grund af utilfredshed med de lokale lønforhandlinger, og bredte sig i løbet af onsdag til afdelingerne i Gråsten, Tørsbøl og Kliplev. Ialt er cirka 1000 timelønnede i strejke.

- Vi må konstatere, at det ledelsen vil tilbyde, og det medarbejderne ønsker, er langt fra hinanden. Forhandlingerne er brudt sammen, og nu skal det gå igennem det fagrettelige system, udtaler fællestillidsmand hos Danfoss Power Electronics, Preben Storm til DR Syd.

Ifølge DR Syd er det 2-3 kroner i timen, der adskiller parterne.

De timelønnede og ledelsen er også uenige om, hvor lang tid en ny lokalaftale skal gælde. Ledelsen vil have den til at løbe i tre år, men de ansatte siger ét år.

Ledelsens tilbud om lokal lønstigning bliver opfattet som en rød klud, fordi Danfoss-koncernen lige har udsendt en regnskabsmeddelelse, der vidner om en kanon start på 2014. Det viser sig ved både øget omsætning og bedre indtjening.

Jan Lorentzen, fællestillidsmand på Danfoss Power Solution, siger til DR Syd, at de ansatte ønsker at få del i den fremgang.

De strejkende, der arbejder på aftenhold møder igen søndag aften klokken 22. Dagholdene møder mandag morgen klokken 7.

Strejken er overenskomststridig og behandles i Arbejdsretten i dag. 

  

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


15. maj. 2014 - 12:56   15. maj. 2014 - 13:57

Løn

noc@arbejderen.dk