15 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

LO sætter social dumping på dagsordenen

Disruptionrådet mødes

LO sætter social dumping på dagsordenen

Styrket indsats mod social dumping er nødvendig på fremtidens arbejdsmarked, mener LO, der tager det op på Disruptionrådets sjette møde.

LO-formand Lizette Risgaard vil have regeringen til at yde en permanent indsats mod social dumping.
FOTO: Andrea Sigaard
1 af 1

Da LO i går mødte op i Disruptionrådet havde LO-formand Lizette Risgaard to meget konkrete forslag med i tasken: Styrk den statslige kontrol med social dumping og indfør hårdere straffe til de arbejdsgivere, der overtræder reglerne og misbruger arbejdere fra andre lande.

Vi bør i høj grad fokusere på at få de hjemlige ledige med på vognen.
Lizette Risgaard, LO-formand

– Antallet af udenlandske lønmodtagere er steget med fem procent om året siden 2010. Alligevel gør regeringen alt for lidt for at sikre, at det foregår på ordentlige vilkår. Det er jo tudetosset, når indsatsen mere end betaler for sig selv, siger LO’s formand Lizette Risgaard.

For den faglige hovedorganisation og fagbevægelsens øvrige repræsentanter i Disruptionrådet er ordentlige løn og arbejdsforhold på det danske arbejdsmarked et naturligt fokus - også på fremtidens arbejdsmarked.

Rustes til fremtiden

Formålet med rådet er netop, frem til udgangen af 2018, at drøfte, analysere og komme med forslag til, hvordan danske virksomheder og danskerne er godt rustet til fremtiden og fremtidens arbejdsmarked.

Da statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) den 1. maj sidste år præsenterede de 32 medlemmer af Disruptionrådet, sagde han:

– Vi skal omfavne teknologiske fremskridt og nye digitale løsninger. Derfor har regeringen etableret et Partnerskab for Danmarks fremtid bestående af gode kræfter fra alle hjørner af vores samfund. I fællesskab skal vi finde svar på, hvordan danskerne trygt kan gå fremtiden i møde og skabe et erhvervsliv, der er foran på alle områder.

Toppen af dansk erhvervsliv er da også pænt repræsenteret i Disruptionrådet. Det gælder blandt andet A.P. Møller Mærsk, TDC, Danish Crown, Lego og Danske Bank, ligesom de toneangivende arbejdsgiverorganisationer DI, DA og Dansk Erhverv har pladser i rådet.

Kvalificeret arbejdskraft

DA-direktør Jacob Holbraad lægger ikke skjul på, at hans fokus vil være danske virksomheders adgang til kvalificeret arbejdskraft. Manglen på arbejdskraft er meget presserende for dansk økonomi, siger han i en video på regeringens hjemmeside. 

– Derfor skal vi for det første sikre, at der er flere danskere, der bidrager på arbejdsmarkedet. For det andet sikre, at der er adgang til at kunne hente eksperter ind fra udlandet. Og for det tredje sikre, at danske medarbejdere hele tiden bliver efteruddannet, så de har de kvalifikationer, der skal til, for at kunne være en del af morgendagens arbejdsmarked.

Uddannelse står da også på LO's liste over indsatsområder. Lizette Risgaard opfordrer imidlertid til, at man retter øjnene på de hjemlige arbejdsløse.

–  Hvis vi vil ruste Danmark til fremtidens arbejdsmarked, bør vi i høj grad fokusere på at få dem med på vognen, mener Lizette Risgaard.

Hun får mehold i Dansk Metal, der også er med i Disruptionrådet:

– Virksomhederne skal blive bedre til at uddanne deres egen arbejdskraft, og bruge de rekrutteringsmuligheder, der er. Det er for nemt at sige, at der skal komme folk udefra og løse problemerne for os, når der stadig er ledige hænder i landet, siger Thomas Søby, cheføkonom i Dansk Metal, til Ugebrevet A4.

Skrappere krav til de arbejdsløse

Planen er, at der skal holdes otte møder i alt, og at arbejdet slutter med udgangen af i år. Ifølge beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) skal Disruptionrådet udstikke pejlemærker for regeringens politik.

I regeringens udspil fra forrige måned "Nyt udspil skal sikre kvalificeret arbejdskraft i hele landet" kan man læse, hvordan regeringen vil imødekomme arbejdsgivernes krav. Kommer de forslag igennem, skal de arbejdsløse søge job i hele landet - næsten uanset afstanden. Og straffen for at opsige et job skal fordobles fra tre til seks ugers karantæne. 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


18. jun. 2018 - 10:58   19. jun. 2018 - 09:15

Disruptionråd

noc@arbejderen.dk
Regeringens Disruptionråd

Regeringen nedsatte i maj 2017 Disruptionrådet - Partnerskab for Danmarks fremtid.

Rådets hovedformål er at analysere og komme med forslag til, hvordan Danmark bedst griber mulighederne i den teknologiske udvikling og indretter et arbejdsmarked kendetegnet ved "dynamik og ordentlige forhold, og hvor der ikke sker social dumping."

Partnerskabet er bredt sammensat af arbejdsmarkedets parter, erhvervsledere, iværksættere, akademiske kapaciteter og repræsentanter fra det øvrige samfundsliv. Statsministeren er formand og en række relevante ministre fra regeringen deltager også. Derudover er der 32 faste medlemmer af partnerskabet og en løbende inddragelse af virksomheder, parter og eksperter,

Partnerskabet afholder i alt otte møder fra maj 2017 til udgangen af 2018. 

Kilde: Regeringen

 
Medlemmer af Disruptionrådet

Her er medlemmerne af regeringens Disruptionråd:

  • André Rogaczewski, CEO og partner hos Netcompany

  • Astrid Simonsen Joos, CEO i Philips Lighting Nordics

  • Bente Sorgenfrey, formand for FTF

  • Birgit Aaby, iværksætter og indehaver af Combiservice

  • Caroline Søeborg Ahlefeldt-Laurvig-Bille, erhvervskvinde

  • Carsten Stendevad, Senior fellow hos Bridgewater Associates

  • Christiane Vejlø, digital trendanalytiker og CEO hos Elektronista Media

  • Claus Jensen, formand for Dansk Metal

  • Esben Østergaard, CTO i Universal Robots

  • Gregers Wedell-Wedellsborg, koncerndirektør i COOP Danmark

  • Hella Joof, filminstruktør, skuespiller og komiker

  • Jacob Holbraad, adm. direktør i Dansk Arbejdsgiverforening

  • Jais Valeur Group, CEO i Danish Crown

  • Jan Damsgaard, professor ved Institut for Digitalisering, Copenhagen Business School

  • Jan Grimstrup, tillidsmand hos KP Komponenter

  • Jens Klarskov, adm. direktør i Dansk Erhverv

  • Jørgen Vig Knudstorp, Executive Chairman hos LEGO Brand Group

  • Karsten Dybvad, adm. direktør i Dansk Industri

  • Kasper Sand Kjær, formand for Dansk Ungdoms Fællesråd (DUF)

  • Kigge Hvid, CEO i INDEX: Design to Improve Life

  • Kim Simonsen, formand for HK

  • Lizette Risgaard, formand for LO

  • Marianne Steensen, CEO i Microsoft Danmark og Island

  • Niels B. Christiansen, koncernchef og Chief Executive Officer hos Danfoss

  • Per Christensen, formand for 3F

  • Pernille Erenbjerg, adm. direktør i TDC

  • Philipp Schröder, professor ved Institut for Økonomi, Aarhus Universitet

  • Stina Vrang Elias, adm. direktør i DEA

  • Søren Skou, Group CEO i A.P. Møller Mærsk A/S

  • Thomas F. Borgen, adm. direktør i Danske Bank

  • Tommy Ahlers, iværksætter

  • Vibeke Svendsen, adm. direktør og partner hos Envotherm

KIlde: Regeringen