28 Apr 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Midttrafik står fast på udlicitering af billetkontrol

Midttrafik står fast på udlicitering af billetkontrol

Trods modstand fra de ansatte er planen fortsat, at udlicitere hele billetkontrollen i de aarhusianske bybusser.

FOTO: PN
1 af 1

Bestyrelsen i Midttrafik besluttede i onsdags at udlicitere hele billetkontrollen i de aarhusianske bybusser. Fem ud af ni af lokalpolitikerne i bestyrelsen er valgt for S og SF.

Trafikselskabet har gennem længere tid haft problemer med at levere den kontrol, som Aarhus Kommune betaler for, da halvdelen af de faste billetkontrollører ikke er på arbejde. Ifølge kontrollørernes fagforening, FOA, fordi arbejdsmiljøet er elendigt og fordi Midttrafik kører en stribe "tvivlsomme fyringssager".

I sidste måned besluttede Midttrafik som en midlertidig løsning at hyre det private selskab G4S til at foretage kontrol af 20.000 busser inde årets udgang. Kontrakten indeholder mulighed for forlængelse.

Går udbudsprocesen planmæssigt tager bestyrelsen i Midttrafik den 13. december beslutning om, hvilket privat firma, der skal overtage kontrollen af billetter ved de gule bybusser i Aarhus.

FOA og billetkontrollørerne havde hellere set, at Aarhus Kommune selv overtog kontrollen.

- Det er den bedste måde at bruge skatteborgernes penge på. Nu skal et privat selskab tjene penge på opgaven, siger fomand for fagforeningen, Kirsten Normann Andersen.

 

 

 

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


06. jul. 2013 - 09:30   06. jul. 2013 - 09:45

Udlicitering

noc@arbejderen.dk