Socialdemokraterne vil ikke stemme for Enhedslistens beslutningsforslag om at tilbagejustere perioden for genoptjening af retten til dagpenge til 26 uger.
Vi har en chance for at hjælpe hver femte af dem, der mister retten til dagpenge. Men det vil socialdemokraterne ikke være med til.
Christian Juhl
Det gjorde beskæftigelsesminister Henrik Dam Kristensen klart på et åbent samråd mandag, som førstebehandlede Enhedslistens forslag. Anden behandlingen foregår i Folketingssalen 4. november.
Enhedslistens forslag får ellers opbakning fra både SF og Dansk Folkeparti. Så hvis Socialdemokraterne også ville stemme for forslaget, ville der være flertal for at halvere optjeningsperioden.
Enhedslistens arbejdsmarkedsordfører, Christian Juhl, mener, at Socialdemokraterne er nødt til at finde løsning på dagpengeproblemet inden næste valg.
- Hvis de ikke gør det, har de selv bedt om at tabe næste valg. Vi har en chance for at hjælpe hver femte af dem, der mister retten til dagpenge. Men det vil socialdemokraterne ikke være med til, og det er skuffende, siger Christian Juhl til Avisen.dk.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278