28 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Prosa: afskaf positivlisten

Prosa: afskaf positivlisten

Det er helt hen i vejret at hente arbejdskraft i udlandet, når der er stor arbejdsløshed i Danmark. Uddan de arbejdsløse, foreslår Prosa.

FOTO: prosa
1 af 1

Skal man tro den såkaldte positvliste, så mangler der kvalificerede it-programmører og andre med it-kompetencer i Danmark.

- Men det er helt hen i vejret. Vi bør slet ikke have en positivliste i en tid med stor arbejdsløshed. Hvis vores arbejdsmarked mangler bestemte kvalifikationer, må vi uddanne den arbejdskraft, vi har, mener Hanne Lykke Jespersen, næstformand i it-forbundet Prosa.

Med positivlisten er der åbnet op for at udenlandsk arbejdskraft indenfor de nævnte erhverv lettere kan få adgang til det danske arbejdsmarked

Tidligere har også folkeskolelærer og sygeplejersker stået på listen, men de blev fjernet efter protester fra fagforbundene.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


18. jan. 2013 - 09:47   18. jan. 2013 - 10:00

It-arbejde

noc@arbejderen.dk