Foreløbig 10 virksomheder, der handler med blomster, frugt og grønt på Copenhagen Markets, har henvendt sig til 3F Høje Taastrup for at snakke overenskomst. Det fortæller Louise Bruun, der er faglig medarbejder i afdelingen, til Arbejderen.
Vi vil være på pletten igen hele næste uge for at dele løbesedler ud og snakke med kunder, leverandører og ansatte.
Louise Bruun, 3F Høje Taastrup
Hun mener, det er et resultat af den konflikt, som fagforeningen indledte mandag den 23. november:
– Jeg tænker, at de har kontaktet os, fordi de er bange for konsekvensen af den sympatikonflikt, der træder i kraft i morgen den 28. november. Vi holder møder med nogle af firmaerne i dag og andre på mandag.
Sympatikonflikten betyder, at de firmaer, der ikke allerede har overenskomst eller ikke er gået i dialog med 3F om at få det, vil få sværere ved at få leveret varer, fordi andre faggrupper under 3F og Fagbevægelsens Hovedorganisation kan nægte at udføre arbejde for de konfliktramte virksomheder.
Andre faggrupper bakker op
Klokken 6:00 her til morgen havde 3F Høje Taastrup inviteret til demonstration udenfor det overdækkede markedsområde, der er Nordeuropas største distributionscenter for især frugt, grønt og blomster.

– Jeg vil gætte på, at der deltog omkring 50-60 personer. Det var medlemmer af vores bestyrelse og af fagforeningen. Der var folk fra andre 3F-afdelinger og forskellige faggrupper som murere, stilladsarbejdere, elektrikere og VVS'ere kom også for at bakke op. Det var super fint, lyder det fra Louise Bruun.
>>LÆS OGSÅ: 3F opfordrer frugt- og grønthandlere til at tegne overenskomst
3F har en plan
Der er cirka 50 virksomheder under tag ved Copenhagen Markets, og 3F vurderer, at der arbejder omkring 200 på stedet. Der er tale om virksomheder, der hører til lagerdelen i Transportgrupen i 3F.
Indtil nu er der blot seks virksomheder, der har overenskomst, så der er et stykke vej endnu, inden grønttorvet er 100 procent overenskomstdækket. Men 3F Høje Taastrup kører ufortrødent videre og har en plan:
– Vi vil være på pletten igen hele næste uge for at dele løbesedler ud og snakke med kunder, leverandører og ansatte. Løbesedlerne bliver opdateret med de virksomheder, som ikke længere er omfattet af konflikt, det vil sige med de firmaer, vi er i dialog med, og nye, der måtte komme til, fortæller Louise Bruun.
Også navne på firmaer, som fagforeningen har trukket konflikten tilbage mod, fordi de viste sig at høre under HK Handel, er fjernet fra løbesedlen.
– Endelig har vi tænkt os at lave en ny demonstration igen næste fredag den 4. december klokken 6:00. Der håber vi at se endnu flere end i dag, slutter den faglige medarbejder fra 3F Høje Taastrup.


Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278