30 Apr 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

12 læger idømt fængselsstraf

12 læger idømt fængselsstraf

Den folkelige opstand i Bahrain mobiliserede over halvdelen af befolkningen. Bahrain var det arabiske land, hvor den største andel af befolkningen demonstrerede, men der var ingen protester fra Vesten, da Saudi-Arabien slog opstanden ned.

Efter 110 dage uden mad endte den dansk-bahrainske menneskerettighedsaktivist Abdulhadi al-Khawaja sin sultestrejke mandag den 28.maj 2012. Men al-Khawaja sidder fortsat indespærret i Bahrain dømt til livsvarigt fængsel for sine fredelige protester mod landets styre, skriver Amnesty International. Her fra demonstration i København.
FOTO: Bahrain Rights Defenders
1 af 1

Domstolen i den lille arabiske stat Bahrain har idømt 12 læger og 11 sygeplejersker tre måneders fængsel for deltagelse i protesterne mod regimet sidste år. Dommen fra 21. november lyder på deltagelse i 'ulovlig sammenstimling'.

- Vi er skuffede omend ikke overraskede over at regimet i Bahrain igen har besluttet at straffe ansatte i sundhedsvæsenet, blot fordi de har brugt deres ret til at demonstrere fredeligt, siger Richard Sollom fra sammenslutningen af Læger for Menneskerettigheder.

Da Bahrains befolkning i stort tal gik på gaden og krævede frihed og demokrati, bad regimet nabolandet Saudi-Arabien om hjælp, og den kom i form af tusindvis af svært bevæbnede soldater.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


07. dec. 2012 - 10:00   07. dec. 2012 - 10:00

Bahrain

se@arbejderen.dk