02 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Akutjob redder kun få HK'ere

Akutjob redder kun få HK'ere

Blot ni arbejdsløse HK'ere havde lige inden jul fået et akutjob. Næsten 700 HK medlemmer står til at miste dagpengeretten i januar, hvis de ikke får arbejde.

FOTO: Niels Sigaard
1 af 1

Ordningen med akutjob redder kun de færreste af HK's medlemmer fra at ryge ud af dagengesystemet. Det viser en undersøgelse blandt 697 arbejdsløse HK medlemmer, der alle risikerer at miste dagpengeretten i løbet af januar. 

Ud af de 25 procent, som lige inden jul svarede på undersøgelsen, har blot ni fået et akutjob. Seks andre har selv fundet ordinært arbejde. Resten står til at miste dagpengene i løbet af årets første måned.

I oktober aftalte regeringen med de private og offentlige arbejdsgivere at oprette 12.500 akutjob. For at motivere arbejdsgivere til at oprettet akutjobbene, får de en præmie på op til 25.000 kroner pr. akutjob, de besætter med en ledig.

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


02. jan. 2013 - 11:15   02. jan. 2013 - 11:15

Fagligt

noc@arbejderen.dk