05 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Krisen rammer børn særlig hårdt

FN advarer:

Krisen rammer børn særlig hårdt

FN advarer regeringer mod at spare på sociale ydelser og forringe velfærden: Det går ud over børnene

I Rumænien, Italien og Grækenland er børns trivsel i fare, siger FN.
FOTO: Margo Booth
1 af 1

FN advarede i dag mod, at sociale nedskæringer og forringelser i de udviklede lande rammer børnene hårdt. De fleste lande i EU har vedtaget store spareprogrammer for at dække bankernes tab.

Grækenland og Italien befinder sig i den laveste tredjedel af listen over børnetrivsel i Europa, mens Portugal og Spanien ligger i midten. Rumænien er på sidstepladsen. Holland og Norge er i top. Danmark ligger på en 11. plads ud af 29 lande. 

Forskningschef ved FN's børneagentur under UNICEF, Chris de Neubourg, siger ifølge dagbladet Morning Star, at "regeringerne bør overveje, hvordan deres nedskæringer påvirker børn. Vi risikerer at lade dem betale regningen både nu og i fremtiden," siger han.

 

 

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


12. apr. 2013 - 10:06   12. apr. 2013 - 11:40

Krise

Anders Fenger
Skribent