06 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Overgreb på journalist op i Europarådet

Overgreb på journalist op i Europarådet

David Miranda lever sammen med journalist Glen Greenwald fra avisen The Guardian. Søndag blev Miranda afhørt i ni timer i Heathrow lufthavnen, tilsynealdende alene fordi han er kæreste med en journalist, der skriver om efterretningstjenesternes overvågning

Efter tilbageholdelse i og afhøring i ni timer samt gennemrodning af bagagen fik David Miranda (forrest) lov til at flyve videre mod sit rejsemål, hjemmet Brasilien. Her ankommer han til lufthavnen i Rio de Janeiro.
FOTO: Marcelo Pui/AFP/Scanpix
1 af 1

Enhedslisten rejser sag i Europarådet, fordi britiske myndigheder søndag tilbageholdt og afhørte den brasilianske journalist David Miranda. Miranda har ikke gjort noget kriminelt, men blev alene på grund af sit forhold til journalisten Glen Greenwald udsat for dette overgreb, kritiserer Amnesty International.

Greenwald mødte den amerikanske whistleblower Edward Snowden og derefter afslørede NSA's overvågning i The Guardian.

- Den her tilbageholdelse viser, at de britiske myndigheder udnytter terrorlovgivningen til at jagte og chikanere kritiske journalister... Jeg vil nu rejse sagen i Europarådet, siger Enhedslistens Nikolaj Villumsen.

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


21. aug. 2013 - 17:00   21. aug. 2013 - 17:00

Storbritannien

se@arbejderen.dk