Et stort flertal af danskerne vil til kommunalget stemme på en kandidat, som går ind for danske løn- og arbejdsvilkår. Det viser en ny undersøgelse, som Gallup har udarbejdet for LO.
77 procent af de adspurgte, der vil stemme til kommunalvalget, synes, det er vigtigt eller meget vigtigt, at deres kandidat går ind for såkaldte arbejdsklausuler. Det er aftaler, hvor kommunerne forpligter sig til at følge overenskomsterne, når de for eksempel får udført byggearbejde eller rengøring af et firma.
LO’s næstformand Lizette Risgaard opfordrer alle byrådskandidater til at melde klart ud, om de vil arbejde for at indføre arbejdsklausuler i deres kommune, så vælgerne kan finde dem på listen i stemmeboksen.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278