16 Sep 2026  

KBH: Let skyet, 10 °C

2015 bliver 70-året for bombningen af Dresden

Rund dag for nazister

2015 bliver 70-året for bombningen af Dresden

Antifascister forudser, at nazisterne kan finde på at mobilisere særligt stærkt til demonstrationer i Dresden næste år, fredag den 13. februar.

3000 antifascister prægede bybilledet i Dresden torsdag den 13. febaruar på en vandring til historiske steder og mindesmærker for ofrene for nazismen.
FOTO: Andrea Sigaard
1 af 1

Tyske antifascister glæder sig over, at nazisterne blev forhindret i at gennemføre deres march i Dresden i sidste uge.

Gruppen Avanti organiserede de store antifascistiske manifestationer i Dresden i sidste uge.

Men allerede nu overvejer antifascisterne, hvad der skal ske til næste år, hvor det er 70-året for de allieredes bombning af byen den 13. februar. De bombninger, som nazisterne har brugt som anledning til deres manifestationer gennem over 20 år.

- Det er muligt, at der ikke sker noget næste år, for på den ene side har vi besejret dem, fordi de ved, at de ikke er stærke nok, hvis vi kender til deres aktiviteter på forhånd. På den anden side er det næste år 70-årsdagen, og det kan godt være et magisk tal for dem. Så det kan være, at de forsøger at mobilisere stærkt, siger en unavngiven talsmand for gruppen Avanti, der stod bag de store antifascistiske manifestationer i Dresden torsdag i sidste uge.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


17. feb. 2014 - 20:46   17. feb. 2014 - 20:59

Nazister

se@arbejderen.dk