Ifølge Arbejderens oplysninger har 3F bedt medlemmerne af byggegruppens forhandlingsudvalg om at møde i København i weekenden.
3F og Dansk Byggeri har indtil nu holdt flere møder, hvor eneste punkt på dagsorden har været social dumping.
Og Licitationen - Byggeriets Dagblad - skriver, at også arbejdsgiverne i Dansk Byggeri har forberedt sit bagland på at stå klar i kulissen.
Det kan kun tolkes som, at forhandlingerne om en ny overenskomst på byggeområdet, kan være lige på trapperne.
Kim Lind Larsen og Palle Bisgaard, henholdsvis formand og næstformand i 3F's byggegruppe, er tvunget til at komme med et resultat, der imødekommer forventningerne fra medlemmerne i byggegruppen, ikke mindst på spørgsmålet om social dumping.
Hele 61 procent ud af 10.000 gruppemedlemmer har svaret, at de som det vigtigste krav ved overenskomstforhandlingerne vil have indført regler mod social dumping.
3F og Dansk Byggeri har indtil nu holdt flere møder, hvor eneste punkt på dagsorden har været netop problemerne med brug af udenlandsk arbejdskraft i byggebranchen.
Før parterne nåede frem til en fælles opfattelse af problemets omfang, og hvad der så skal gøres ved det, har der ikke været andre overenskomstspørgsmål på forhandlingsbordet, oplyser kilder tæt på forhandlingerne til Arbejderen.
Ingen af forhandlerne ønsker at udtale sig forud for, hvad der betegnes som de afgørende forhandlinger.
Ifølge Licitationen "håber" Dansk Byggeri, at man kan lande en aftale i weekenden. Kim Lind Larsen, vil kun sige, at "det ser meget svært ud".
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278