10 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Sejr for georgiske minearbejdere

Minestrejke slutter

Sejr for georgiske minearbejdere

Georgiske minearbejdere har strejket i seks uger. Nu har de fået indfriet deres krav.

Minedrift er en vigtig del af den georgiske økonomi. Næsten ti procent af landets industriarbejdere er beskæftiget i minedriften.
FOTO: FitimSelimi
1 af 1

Efter seks ugers strejke har 3000 minearbejdere i Georgien fået forhandlet deres krav igennem. Det skriver den internationale fagforening IndustriALL på deres hjemmeside.

De 3000 arbejdere på RMG Gold og RMG Copper har strejket siden 14. februar

Det betyder blandt andet, at mere end 130 fyrede arbejdere kan vende tilbage i løbet af de kommende måneder.

Desuden stiger lønnen for de 1000 lavest lønnede med 15-20 procent i løbet af marts og april. Nye sygeforsikringsaftaler forventes også underskrevet.

Af IndustriALLs hjemmeside fremgår det også, at "hvis den økonomiske situation ikke forværres" vil resten af arbejderne få samme lønstigning på 15-20 procent.

De 3000 arbejdere på RMG Gold og RMG Copper har strejket siden 14. februar. Minerne ligger ved byen Kazreti sydvest for hovedstaden Tbilisi.

Strejken har lammet lokalsamfundet, som i høj grad er afhængig af beskæftigelse i minerne.

Ifølge IndustriALL bakkede store dele af Kazretis indbyggere op om de strejkende minearbejdere. Blandt andet gik lokale læger og lærere med i daglige protestdemonstrationer.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


28. mar. 2014 - 08:58   28. mar. 2014 - 08:59

Fagligt

rrj@arbejderen.dk
Georgien
  • Befolkning: 4,3 millioner.
  • Hovedstad: Tbilisi.
  • Areal: 69.700 kvadratkilometer.
  • Sprog: Georgisk og russisk.
  • Gennemsnitlig levealder: mænd 71 år, kvinder 77 år.
  • Vigtigste eksport: skrot, vin og frugt.
  • To provinser har løsrevet sig fra regeringen i Tbilisi: Abkhasien ved Georgiens nordlige Sortehavskyst samt Sydossetien, der ligger inde i landet med grænse til Rusland.
  • NATO-topmødet i 2008 vedtog at Georgien på et tidspunkt kan blive medlem af NATO.
  • EU er Georgiens største handelspartner. EU tegner sig for 26,6 procent af landets samlede eksport.

Kilde: BBC, euobserver,com