Kultur- og fritidsborgmester Carl Christian Ebbesen (DF) afviser blankt de problemer med den private rengøring i de københavnske sportshaller og kulturhuse, som brugere og tillidsfolk i 3F har fortalt om her i Arbejderen.
Der kan sagtens være flere klager i samme mail - alligevel tæller den kun for én.
Caja Bruhn, 3F
Faktisk taler DF-politikeren problemet ned forud for dagens møde i Borgerrepræsentationen, hvor han skal svare på en stribe spørgsmål fra Enhedslisten og SF om netop udliciteringen af rengøringen til Alliance Plus.
- Der tegner sig en tilfredshed på 90 procent. Og det er et meget højt tal. Og der er kun to procent klager, oplyser Carl Christian Ebbesen ifølge fagbladet3f.dk.
Han understreger, at der følges op på klagerne, at der bliver rettet op på fejl og mangler og at samarbejdet med rengøringsselskabet løbende justeres.
Alliance Plus overtog rengøringen den 1. oktober 2012, og siden er klagerne strømmet ind, fortæller Søren Jensen, der er kulturmedarbejder og tillidsmand ved Korsgadehallen på Nørrebro.
Daglige klager
- Da kommunen stod for rengøringen, fik vi måske en klage i kvartalet. Nu får vi klager næsten dagligt, siger han til Arbejderen.
Da udliciteringen skulle sælges, skete det med argumentet om, at man kunne spare samlet omkring 70 millioner kroner, men at halvdelen af de penge ville blive ført tilbage til kulturen.
Carl Christian Ebbesen fremhæver det argument igen og fastholder, at kernen i aftalen fra 2012 er, at halvdelen af besparelsen på rengøringen har været med til at løftet kultur- og fritidsarbejdet.
- Skal man ud og opsige rengøringskontrakterne - hvilket jeg ikke vil anbefale - så skal man jo ud og hente de her penge. Det tror jeg heller ikke, at institutionerne selv er interesseret i, siger borgmesteren til fagbladet3f.dk.
En opgørelse, som Fagbladet FOA har fået aktindsigt i, viser, at kommunen alene i 2013 modtog 437 klager over mangelfuld rengøring.
Faglig sekretær i 3F København, Caja Bruhn, undrer sig over den måde, klagerne bliver gjort op.
Beskidte arbejdsforhold
- Det kan godt være, at de siger, at der “kun” er omkring 400 klager, men folk skal sende en mail, og der kan sagtens være flere klager i samme mail - alligevel tæller den kun for én. Så reelt er antallet af klager meget højere, siger Caja Bruhn til Arbejderen.
Hun mener, at politikerne har et andet problem, nemlig at de ansatte arbejdsvilkår er blevet væsentligt forringet i forbindelse med udliciteringen.
- Der er ikke mange tilbage af de omkring 70 personer, vi overdrog til Alliance Plus. Flere er simpelthen stoppet, fordi de ikke kan holde til tempoet og heller ikke kan leve for de timer, de har fået tildelt.
Arbejderen har fået oplyst, at den samme kvinde, der som kommunalt ansat havde 37 timer til at gøre rent i Korsgadehallen, i dag skal løbe de samme arealer over på 17 timer. Og hvor der tidligere var fem timer til rengøring i biblioteket i kulturhuset på Blågårds Plads er der i dag en enklet time.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278