I 2013 klagede 184 medlemmer over afgørelsen i 3F's a-kasse, 3FA.
3FA har en høj ledighedsprocent sammenlignet med de fleste andre a-kasser. Derfor er vores tal i virkeligheden endnu flottere.
Eva Obdrup, 3FA
Det svarer til en halv klage per 1.000 medlemmer og bringer 3FA ind på den femte bedste plads ud af 26 a-kasser. Det viser en statistik fra Center for Klager om Arbejdsløshedsforsikring (CKA), der for første gang har udgivet en statistik over de sager, som centret behandler.
I gennemsnit havde a-kasserne 1,2 klager per 1.000 medlemmer.
Top og bund
De færreste klager får Byggefagenes Arbejdsløshedskasse og El-fagets a-kasse. I bunden ligger DANA (de selvstændiges), DFH-A (Det Faglige Hus), og Ase (en tværfaglig a-kasse).
– Det glæder mig, at 3F's a-kasse leverer et ordentligt stykke arbejde. Det er selvfølgelig vigtigt, at medlemmerne får det, de har ret til, og at de ved, at a-kassens afgørelser er troværdige, siger forretningsfører for 3FA Eva Obdrup til Fagbladet3F.
– Man skal huske på, at 3FA samtidig har en høj ledighedsprocent sammenlignet med de fleste andre a-kasser. Derfor er vores tal i virkeligheden endnu flottere. For det er jo lettere at undgå fejl og have tilfredse medlemmer, hvis man kun har få udbetalinger og transaktioner i det hele taget.
Rapporten fra CKA viser også, at 460.000 a-kassemedlemmer sidste år fik dagpenge eller efterløn fra en a-kasse.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278