Mordene på tre muslimer i USA torsdag i sidste uge får nu ledelsen for Det Palæstinensiske Selvstyre (PA) til at kalde det for "terrorisme".
Mordene var rettet mod civile, baseret på deres religion. Det er et farligt tegn på racisme og religiøs ekstremisme.
Det palæstinensiske selvstyre PA
De tre unge amerikanere af jordansk og palæstinensisk afstamning, Razan Mohammad Abu-Salha, 19, og Yusor Mohammad, 21, og Deah Shaddy Barakat, 23, blev skudt i hovedet af en mand i delstaten North Carolina torsdag i sidste uge og dræbt.
Morderen Craig Stephen Hicks har på sin Facebook-side offentliggjort stærkt anti-muslimske synspunkter. Han er nu sigtet for tre tilfælde af mord.
"Mordene var rettet mod civile, baseret på deres religion. Det er et farligt tegn på racisme og religiøs ekstremisme. Det er en direkte trussel mod hundredetusinder af muslimske amerikanere", skriver det palæstinensiske udenrigsministerium ifølge nyhedsbureauet Wafa lørdag.
De to søstre og den enes mand er børn af forældre, der indvandrede fra Syrien. Alle var af palæstinensisk afstamning.
Mordene har udløst harme blandt muslimer verden over.
USA's præsident Barack Obama fordømte fredag de "brutale og uhyrlige, henrettelsesagtige mord på de tre" og udtaler ifølge tv-stationen CNN, at "ingen i USA må rammes, på grund af hvem de er, hvordan de ser ud, eller til hvem, de beder".
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278