19 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

"Unamujer" organiserer Venezuelas kvinder

National kvindeorganisation

"Unamujer" organiserer Venezuelas kvinder

Otte tusinde repræsentanter for kvinder i hele Venezuela mødtes den 8. marts for at stifte en national kvindeorganisation.
FOTO: llegoelmomentodelpoderpopular
1 af 1

I Venezuela samledes landets kvinder til kongres den 8. marts – på kvindernes internationale kampdag. Det var en stiftende kongres, hvor deltagerne besluttede at danne en landsdækkende kvindeorganisation med navnet "Unamujer". Navnet kan bedst oversættes til "En kvinde for alle og alle kvinder for en".

Præsidentens parti (PSUV) har besluttet, at opstille lige mange mænd og kvinder som kandidater ved parlamentsvalget senere i år.

Kongressen diskuterede to hovedtemaer; nemlig hvordan vold mod kvinder kan stoppes, og hvordan staten kan føre en politik, der sikrer øget produktion i landet.

Venezuelas præsident Nicolas Maduro sendte ifølge nyhedsstationen Telesur en hilsen til den stiftende kongres, hvori han giver sin fulde støtte til organisationen.

"I har på denne 8. marts taget initiativ til dannelsen af en enhedsorganisation, som kan samle, styrke og forsvare kvinders ret til liv, lighed og frihed. Det er vedtaget!!. "Unamujer" er en organisation for det 21. århundrede. Længe leve Unamujer!", lød det i hilsenen.

Der skal være parlamentsvalg i Venezuela senere i år.

Præsidentens socialistiske enhedsparti (PSUV) har besluttet, at opstille lige mange mænd og kvinder som kandidater ved valget.

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


09. mar. 2015 - 17:56   09. mar. 2015 - 18:00

Venezuela

se@arbejderen.dk
Venezuela 1999-2018
  • Hugo Chávez var præsident i Venezuela 1999 til 2013, hvor han døde af kræft den 5. marts.
  • Ved præsidentvalget i april 2013 vandt den tidligere udenrigsminister og fagforeningsformand Nicolas Maduro posten frem til udgangen af 2018. USA og oppositionen i Venezuela har undladt at anerkende valget af Maduro til præsident. Valget er anerkendt i resten af verden.
  • Den 6. december 2015 var der parlamentsvalg. Her vandt oppositionen 112 pladser mod 55 pladser til Den Bolivarianske Alliance bag Maduro.
  • I juli 2017 blev der gennemført valg til en grundlovgivende forsamling. Tilhængerne af Den Bolivarianske Alliance vandt klart flertal.