14 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Venstreorienterede borgmestre taget i ed

Madrid og Barcelona

Venstreorienterede borgmestre taget i ed

Efter den konservative valglussing har Indignados-bevægelsen nu fået borgmesterposterne i Spaniens to største byer.

Lederen af Podemos-partiet, Pablo Iglesias, omfavnes af tilhænger lørdag under indsættelsen af Madrids nye borgmester, Manuela Carmena.
FOTO: Pierre Philippe Marcou/AFP/Scanpix
1 af 1

Den tidligere dommer Manuela Carmena, som var en frontfigur i den spanske protestbevægelse Indignados, blev lørdag taget i ed som ny borgmester i Madrid.

Dermed er det slut med 24 års konservativt styre i den spanske hovedstad.

Vi er i Madrids borgeres tjeneste. Vi vil regere ved at lytte. Vi ønsker, at de skal kalde os ved fornavn.
Manuela Carmena, borgmester

Hendes venstreorienterede alliance, Ahora Madrid, indgik en alliance med det socialdemokratiske Socialistparti, efter det regerende konservative parti oplevede massiv tilbagegang ved sidste måneds lokalvalg.

Manuela Carmena vil bekæmpe korruption, hæve skatten for erhvervslivet og stoppe privatiseringer af byens offentlige tjenester.

Hun vil kræve, at den katolske kirke begynder at betale ejendomsskat og sænke prisen på offentlig transport. Desuden vil hun udskifte de gadenavne, der er forbundet med Francos diktatur fra 1939-1975.

Selv vil hun skære sin kommende borgmesterløn ned til 45.000 euro (336.000 kroner) om året – under halvdelen af, hvad den er i dag.

Senere på dagen blev Ada Colau, der som aktivist har kæmpet imod, at spanierne blev sat på gaden under finanskrisen, indsat som borgmester i landets næststørste by, Barcelona for alliancen Barcelona Comú.

Hun sikrede sig posten med to tredjedeles flertal i det nye byråd. Barcelona Comú har en 30-punkts-plan for byen.

Blandt andet skal banker, der ejer boliger, som står tomme, tildeles bøder. Familier med lave indkomster skal have mere økonomisk støtte. Byrådsmedlemmer skal have mindre i løn, mens byen skal investere 50 milliarder euro i at skabe 2500 nye job.

Begge de to nyslåede borgmestre har opbakning fra Podemos-partiet, der opstod ud af Indignados-bevægelsen.

Indignados – som betyder "rasende" på spansk – opstod i Spanien, da konsekvenserne af finanskrisen begyndte at stå klar for spanierne i form af blandt andet store offentlige besparelser, drastisk stigende arbejdsløshed og et øget antal familier, der blev sat på gaden.

Også i provinsbyerne Valencia, Zaragoza, Cadiz, La Coruña og Barcelona har nye venstreorienterede borgmestre taget sæde – mange med tilknytning til Podemos, men også til andre sociale bevægelser og venstrefløjspartier.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


15. jun. 2015 - 11:01   22. jun. 2015 - 15:17

Spanien

Anders Fenger
Skribent
Spanien
  • Den samlede arbejdsløshed er på seks år steget til 27 procent. Før krisen brød ud i 2008 var den 8,3 procent. 
  • Antallet af børn i fattigdom er vokset med otte procent mellem 2008-13.
  • En gennemsnitlig løn er 1500 euro om måneden, men lønninger går ned til 600-700 euro.
  • Pensionen er på gennemsnitligt 860 euro om måneden.
  • Hundredtusinder af spanske lønmodtagere har siden 2013 mistet deres kollektive aftaler.
  • Spanien har i stil med Grækenland og Portugal været underlagt økonomiske direktiver fra trojkaen, som består af EU-kommissionen, den internationale valutafond, IMF, og EU's centralbank.

Kilder: UNICEF, Eurostat