Mens FN vurderer, at op mod 3000 flygtninge, som ønsker at rejse mod Nordeuropa, dagligt vil krydse grænsen til Makedonien i de kommende måneder, advarer flere og flere eksperter og politikere om, at Vesten selv har været ude om den nuværende gigantiske flygtningekrise.
Den nuværende bølge af migration stammer fra de vestlige staters militære interventioner i Irak, Libyen og Syrien.
Miloš Zeman, Tjekkiets præsident
EU har medansvar
Antallet af flygtninge og migranter, der i 2015 har sat sig i en båd og forsøgt at krydse Middelhavet, har passeret 300.000, anslår FN's flygtningehøjkommissariat, UNHCR.
Den tjekkiske præsident Miloš Zeman kritiserer EU's "medansvar".
– Den nuværende bølge af migration stammer fra de vestlige staters militære interventioner i Irak, Libyen og Syrien, som har medført fremvæksten af terrororganisationer i Mellemøsten, siger han til den russiske tv-station Russia Today.
Flere vestlige stater i EU – heriblandt Danmark – deltog sammen med USA både i besættelsen af Irak fra 2003, besættelsen af Afghanistan fra 2001 samt interventionen i Libyen i 2011. Danmark har også siden 2011 støttet USA's forsøg på at vælte regeringen i Syrien.
Jacques Hersh, dr.scient.pol, professor emeritus i udviklingsstudier og internationale forhold, er enig med Tjekkiets præsident om, at EU har medskyld for situationen.
– Det er klart. Vi må spørge os, hvorfor flygtningene overhovedet kommer. Når Vesten ødelægger landenes måder at fungere på, flygter folk. Det vi ser nu, er også resultatet af USA's politik i Mellemøsten. Tænk på, at før NATO greb ind i for eksempel Libyen, havde Gadaffi kontrol over flygtningestrømmene, siger han til Arbejderen.
Statistik bekræfter påstand
I juli måned alene kom over 100.000 nye flygtninge til Europa. De fleste kom fra netop de lande, hvor Vesten har blandet sig.
EU's egen grænsekontrol, Frontex, oplyste sidste år, at Syrien topper listen over flygtninge til EU med 66.698 personer.
På andenpladsen kom Eritrea med 34.323. USA, EU og FN's Sikkerhedråd har siden 2010 pålagt landet sanktioner.
Afghanistan indtager fjerdepladsen med 12.687.
9.789 er flygtet fra Mali, som Danmark hjalp Frankrig med at invadere og besætte i 2012.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278