21 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Valgkatastrofe for venstrepartiet Die Linke

Tyske delstatsvalg

Valgkatastrofe for venstrepartiet Die Linke

Die Linkes ordfører i Forbundsdagen bliver kritiseret for at have styrket det fremmedfjendske parti Alternative für Deutschland ved i valgkampens sidste fase at tale om, at grænsen for at modtage flygtninge er ved at være nået.

Karnevalsoptog under lokalvalgene i Tyskland illustrerede, at flygtningedebatten nærer fremmedfjendtlige højrepartier i Tyskland og andre EU-lande.
FOTO: Ina Fassbender/Reuters/Scanpix
1 af 1

Mens det fremmedfjendske parti "Alternative für Deutschland" (AfD) vandt mange stemmer ved weekendens tre lokalvalg i Tyskland, må venstrepartiet Die Linke notere tre nederlag.

AfD fik 24,2 procent af stemmerne i Sachsen-Anhalt, 15,1 procent i Baden-Württemberg og 12,6 procent i Rheinland-Pfalz

I delstaten Baden-Württemberg fik Die Linke kun 2,9 procent af stemmerne og i Rheinland-Pfalz 2,8 procent. Spærregrænsen er i Tyskland på fem procent. I den tredje delstat Sachsen-Anhalt fik Die Linke 16,3 procent, men det er et tab på 7,4 procentpoint beretter det tyske dagblad junge Welt.

Ifølge avisen bliver Die Linkes ordfører i Forbundsdagen, Sarah Wagenkrecht, kritiseret, fordi hun op til valget prøvede at imødekomme den indvandrerfjendtlige debat ved at tale om at "grænsen er ved at være nået". Men det er kun vand på AfD's mølle, lyder kritikken.

Både forbundskansler Angela Merkels konservative parti (CDU) og socialdemokratiet (SPD) tabte mange stemmer i alle tre delstater.

AfD fik 24,2 procent af stemmerne i Sachsen-Anhalt, 15,1 procent i Baden-Württemberg og 12,6 procent i Rheinland-Pfalz, skriver BBC.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


15. mar. 2016 - 10:26   16. mar. 2016 - 09:08

Tyskland

se@arbejderen.dk