18 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Humor skal få danskerne til at diskutere Uber

3F's nye våben

Humor skal få danskerne til at diskutere Uber

Skuespiller Brian Lykke har rollen som "Poul Uberman" i ny 3F-kampagne, der skal få danskerne til forholde sig til måden den amerikanske kørselstjeneste Uber driver forretning på.

Bestilling af en privat bil med en Uber-chauffør bag rattet foregår via en app.
FOTO: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/Scanpix
1 af 1

Fagforbundet 3F skød tirsdag kampagnen "Det er jo bare en app" i gang. Formålet med kampagnen er at få danskerne til at diskutere og forholde sig til den amerikanske kørselstjeneste Ubers måde at drive forretning på. 

Hvordan ser et samfund baseret på Uber-jobs og Uber-velfærd ud?
Jan Villadsen, 3F

– Vi vil gerne sætte gang i en debat om konsekvenserne for velfærdssamfundet af blandt andet Ubers manglende skattebetaling, siger formand for 3F's Transportgruppe, Jan Villadsen, til Fagbladet 3F, og han spørger:

 – Hvordan ser et samfund baseret på Uber-jobs og Uber-velfærd ud?

Kampagnens gennemgående figur er "Poul Uberman" i skikkelse af skuespiller Brian Lykke. Han sætter i en række korte videoer, med humoren som våben, spot på Uber.

Se film med Uberman her

Forhadt af taxibranchen

Den etablerede taxibranche har fra start protesteret mod kørselstjenestens metoder og beskylder Uber for at konkurrere på ulige vilkår.

Vognmænd og chauffører vurderer, at de har tabt omkring 40 procent af deres indtægt, siden Uber holdt sit indtog i Danmark i 2014, og lørdag den 13. februar gennemførete omkring 500 chauffører en protestkørsel i hovedstaden mod det de kalder pirattaxa-selskabet.

Samme dag Uber startede i Danmark meldte Trafikstyrelsen Uber til politiet for brud på den danske taxilov. Jurister er endnu ikke færdige med at vurdere, hvorvidt der skal rejses tiltale, eller sigtelsen skal frafaldes.

Retssager mod Uber-chauffører

Den 17. juni forventes Københavns Byret at afslutte sagerne mod seks Uberchauffører. De er tiltalt for at have overtådt færdselsloven og taxilovgivningen ved at have kørt med passagerer for Uber uden erhvervskørekort og de fornødne tilladelser.

Via Uber's app kan kunder bestille kørsel med en helt almindelig bilejer. Eneste krav for at melde sig til Ubers kørselsordning er, at den "private hyrevogn" er i fin satnd og at bilejerene/chaufføren har en bilforsikring.

Betalingen for Uber-kørsel foregår automatisk gennem app'en: Uden udveksling af kreditkort eller kontanter mellem kunde og chauffør.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


04. maj. 2016 - 09:14   05. maj. 2016 - 11:00

Dumping

noc@arbejderen.dk
Uber
  • Uber Technologies Inc. er en amerikansk tech-virksomhed etableret i 2009 og med hovedkvarter i Silicon Valley, Californien, hvor også virksomheder som Apple og Google har hjemme.  Uber selv er ejet af en kæde af selskaber, der der kan spores tilbage til nulskattelandet Bermuda. Virksomheden har en anslået værdi på over 400 milliarder kroner.

  • Ubers produkt er en app til smartphones, som sætter kunder, der har brug for et lift, i kontakt med privatpersoner, der kan tilbyde den ønskede service – i realiteten en taxi-app.

  • Al kontakt mellem chauffør og kunde samt betaling foregår ved hjæp af app'en og smartphones, og både kunde og chauffør må betale gebyrer til Uber for turen.

  • Uber begyndte med at arrangere ture med luksusbiler, en service der i dag hedder UberBlack efter de store mercedeser og typisk sorte farve. I 2012 kom servicen UberX til, der lader kunder køre med mindre biler til en billigere takst. I Danmark kaldes den tilsvarende tjeneste UberPOP.