25 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Trump vil udvise immigrant-børn

Dropper beskyttelsesprogram

Trump vil udvise immigrant-børn

Trump-regeringen i USA afslutter et program, der beskytter 800.000 børn- og unge af illegale indvandrere mod at blive udvist.

Foto fra tidligere protest i Los Angeles mod Trumps planer om at massedeportere illegale immigranter. "Immigranter gør Amerika stærkt", står der på skiltet.
FOTO: Paul Sableman/Wikimedia Commons
1 af 1

Trump-regeringen ønsker at fjerne dét program, der midlertidigt beskytter 800.000 børn og unge mod udvisning fra USA.

Uledsagede Børn og unge under 16 år kan nu udvises af USA

Justitsminister Jeff Sessions siger, at DACA-ordningen (Arrival Action for Childhood Arrivals) vil blive fjernet i løbet af et halvt år, citerer netportalen informationclearinghouse.org.

DACA har siden 2012 beskyttet børn og unge under 16 år mod udvisning, hvis de er ankommet til USA uden pas eller anden dokumentation og uden voksne.

Ifølge Sessions er DACA i strid med "immigrationslovene", og programmet er "i strid med forfatningen".

Et af Donald Trumps valgslogans var deportering af illegale immigranter.

DACA har givet illegale indvandrere under 16 år, der kom til USA, mulighed for at blive i landet og passe skole eller arbejde, så længe de opfyldte DACA's betingelser. Anslået 800.000 personer har siden 2012 fået fornyet deres to-årige tilladelser, der beskytter dem mod at blive deporteret.

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


07. sep. 2017 - 08:14   07. sep. 2017 - 08:20

USA

ah@arbejderen.dk, se@arbejderen.dk