Et møde i den afrikanske organisation MEFMI – der betyder det makroøkonomiske og finansielle institut for det østlige og sydlige Afrika – vil i disse dage diskutere, hvordan man kan øge valutareserverne i kinesisk valuta.
14 lande er med i MEFMI, heriblandt Angola, Mocambique, Zimbabwe og Tanzania.
De fleste lande i regionen har lån og får bistand i kinesisk valuta.
Gladys Siwela–Jadagu, talsperson.
I dag viser tal, at omkring 90 procent af landenes valutareserver er i vestlig valuta, og dollaren tegner sig for to tredjedele af de samlede reserver. Men ifølge det kinesiske nyhedsbureau Xinhua ønsker landene at have en større andel kinesiske yuan, end de har i dag.
– De fleste lande i MEFMI–regionen har lån og får bistand i kinesisk valuta, sagde Gladys Siwela–Jadagu, talsperson for MEFMI, til Xinhua før mødet. Hun understreger, at den nuværende sammensætning af valuta ikke afspejler, hvordan landenes internationale handel er, hvor der er stor vægt på samhandel med Kina.
Også den indiske valuta rupi er interessant for de afrikanske lande, forklarer Gladys Siwela–Jadagu til Xinhua.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278