14 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Amsterdam Universitet besat på tredje uge

Protest mod privatisering

Amsterdam Universitet besat på tredje uge

Aktionen i Amsterdam er del af en global bevægelse blandt universitetsstuderende. Blandt andet i Chile, Canada, Californien og Storbritannien har der de seneste to år være store protester med krav om gode og gratis statslige universiteter.

I tre uger har de studerende på Amsterdam universitet holdt den centrale administrationsbygning besat. De kræver mere demokrati på universitetet.
FOTO: Remko De Waal/AFP/Scanpix
1 af 1

De seneste tre uger har universitetet i Amsterdam været rystet af studenterprotester, skriver ROAR Magazine. De studerende protesterer mod det private erhvervslivs øgede indflydelse og omvendt, at de studerende bliver sat uden for indflydelse.

På godt ti år er studieafgiften vokset til omkring 8000 pund, hvilket gør det umuligt for mange unge at tage en universitetsuddannelse.

I sidste uge sluttede nogle af de ansatte sig til protesterne. Der kommer flere og flere ansættelser i tidsbegrænsede stillinger og arbejdspresset bliver hårdere, lyder deres kritik. Aktionen i Amsterdam er del af en global bevægelse blandt universitetsstuderende. Blandt andet i Chile, Canada, Californien og Storbritannien har der de seneste to år være store protester med krav om gode og gratis statslige universiteter.

I Chile har de studerende fået løfter fra landets nye regering om, at den vil rulle tidligere tiders privatiseringer tilbage. I Storbritannien oplever de studerende omvendt, at der ikke er lydhørhed. Her indførte den socialdemokratiske regering under Tony Blair i 1999 en studieafgift på 1000 pund (cirka 10.000 danske kroner). På godt ti år er studieafgiften vokset til omkring 8000 pund, hvilket gør det umuligt for mange unge at tage en universitetsuddannelse, og de, der gør det, ender med en stor studiegæld.

I Holland frygter de studerende, at de står foran en udvikling som i Storbritannien, skriver universitetsbesætteren Nicholas Vrousalis på netavisen opendemocracy.net.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


09. mar. 2015 - 10:49   09. mar. 2015 - 10:50

Holland

se@arbejderen.dk