Det var en fejl af smide Syrien ud af Den Arabiske Liga i 2011. Det mener en delegation fra Jordans parlament. Den bestod af parlamentes næstformand og landets udenrigsminister, som mandag mødtes med Syriens præsident Bashar al-Assad.
De sagde ifølge det syriske nyhedsbureau SANA, at de altid har "bakket op om det syriske folk i krigen mod terror, og at Syrien står i forreste forsvarslinje for hele den arabiske region".
At smide Syrien ud af Den Arabiske Liga var en stor fejltagelse.
Abdullah al-Nahyan, udenrigsminister
i juni sagde Forenede Arabiske Emiraters udenrigsminister Abdullah al-Nahyan, at udsmidningen af Syrien fra Den Arabiske Liga var en stor "fejltagelse".
Siden 2011 har der været væbnet opstand mod styret i Damaskus. USA, Qatar, Saudi-Arabien og EU-lande har fra krigens start støttet den væbnede opposition.
Delegationen fra Jordan tilføjede, at "sejren i denne krig vil være en sejr for alle arabiske lande i lyset af det vestlige projekt for at destabilisere og fragmentere landene i regionen. Denne destablilsering gavner alene Israels sikkerhed", sagde delegationen ifølge SANA.
Baggrunden for udsmiding
I 2011 blev Syrien smidt ud af Den Arabiske Liga, fordi regeringen i Damaskus ikke stoppede “blodbadet" og de “brutale angreb på pro-demokratiske demonstranter”, skrev det britiske dagblad The Guardian dengang.
Den Arabiske Ligas plan var at øge det internationale pres på Assad. Men efter Syriens millitære succes, senest mod Islamisk Stats sidste militære tilholdssted ved al-Safa i det sydlige Syrien den 17. november, begynder de arabiske lande at forbedre forholdet til Syrien.
18. november skrev det kinesiske nyhedsbureau Xinhua, at Forenende Arabiske Emirater (UAE), Kuwait og Bahrain vil genåbne deres ambassader i Damaskus. Forbedreringen af forholdet begyndte, da UAE's udenrigsminister Abdullah bin Zayed al-Nahyan i juni sagde, at udsmidningen af Syrien fra Den Arabiske Liga var en stor "fejltagelse".
I et interview med avisen Al-Shahed sagde Bashar al-Assad, at Syrien er nået til "stor forståelse" med de arabiske stater.
Forholdet til Saudi-Arabien
Forholdet mellem Saudi-Arabien og Syrien er dog ikke kommet nogen vegne. Saudi-Arabien er ikke velkommen i Damaskus. Saudi-Arabien har i stort omfang bidraget til finansieringen af oppositionsgrupper mod Assad. Der foregår stadig forhandlinger mellem Syrien og Saudi-Arabien, og her ønsker Syrien, at alle de arabiske lande fjerner de økonomiske og politiske sanktioner mod Syrien.
Desuden kræver Syrien, at Den Arabiske Liga hjælper med at genopbygge landet efter borgerkrigen og bekæmpe væbnede oppositionsgrupper, der stadig er i landet.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278


















