Australiens premierminister Tony Abbott annoncerede onsdag, at Australien vil købe 58 top moderne F-35 kampfly. Det vil ifølge Reuters gøre det australske luftvåben til et af de mest avancerde i verden.
De 58 kampfly er bestilt hos det amerikanske selskab Lockheed Martin Corp til en pris på omkring 73 milliarder kroner.
- Den femte generation af F-35 er det mest avancerde kampfly i produktion i hele verden, og det vil være et vigtigt bidrag til vores nationale sikkerhed, sagde Abbott.
De 58 kampfly er bestilt hos det amerikanske selskab Lockheed Martin Corp, som er verdens største våbenproducerende virksomhed, til en pris på omkring 73 milliarder kroner.
>> LÆS MERE: NATO-lande sælger flest våben
Australien bestilte i 2009 14 tilsvarende kampfly. Tony Abbott forventer, at de første fly vil være i luften i 2020.
F-35 kampflyet er udstyret med stealth-teknologi. Det vil sige, at det er usynligt på en radar.
Lockheed Martin bygger desuden det moderne kampfly til det amerikanske militær og otte andre lande, som har bidraget økonomisk til udviklingen af flyet, heriblandt Danmark.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278