10 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Borgerretsgrupper i Israel udfordrer boykot-lov

Anlægger sag mod regeringen i Israel

Borgerretsgrupper i Israel udfordrer boykot-lov

Israelsk menneskerettighedsgruppe kræver, at de har ret til at opfordre til boykot af varer fra bosættelser.

Boykot-opfordringen mod varer fra israelske bosættelser og fra Israel selv er stigede. Her sætter aktivister mærker på israelske varer i et supermarked i Norge.
FOTO: Hans Gudmonsson
1 af 1

Den israelske menneskerettighedsgruppe Association for Civil Rights og andre grupper udfordrer nu den israelske lov mod at opfordre til boykot af varer fra israelske bosættelser.

Boykot er en helt igennem legitim form for protest. 
Association for Civil Rights.

Det sker i Israels Højesteret, hvor de anlagde sag søndag, rapporterer dagbladet Morning Star.

En lov fra 2011 slår fast, at mens det ikke direkte er en strafbar handling at opfordre til boykot af israelske bosættelser, er det "moralsk forkert" og kan udløse retssager fra bosættere med krav om kompensation.

Loven har ifølge avisen afskrækket mange israelere fra at ytre sig på spørgsmålet.

Association for Civil Rights mener, at boykot er en legitim form for protest, og at den israelske lov er klart politisk motiveret, da den vælger side for bosætterne.

En afgørelse fra domstolen kan tage flere måneder.

Israel har især i det seneste år været ramt af en omfattende bølge af internationale opfordringer til boykot, sanktioner og afhændelse af investeringer (BDS), og den israelske regering har i denne måned holdt krisemøde om truslen fra BDS-bevægelsen.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


20. feb. 2014 - 11:19   20. feb. 2014 - 11:29

Boykot Israel

Anders Fenger
Skribent
Vestbredden
  • Israel har illegalt besat Vestbredden siden 1967 og belejrer på forskellig vis Gaza-striben.
  • En tredjedel af befolkningen i de besatte områder lever i flygtningelejre.
  • Vestbredden er midlertidigt opdelt i A-, B- og C-områder som følge af Oslo-aftalerne fra 1993.
  • A-områderne er under palæstinensisk kontrol og dækker 11 procent. 
  • B-områder har delt kontrol og dækker 28 procent. 
  • C-områder er under israelsk kontrol og udgør mindst 61 procent.
  • Israel arbejder på at indlemme hele Jordandalen.