Snesevis af specialister fra USA's efterretningstjeneste CIA og forbundspolitiet FBI befinder sig i øjeblikket i Ukraine og rådgiver den regering i at nedkæmpe opstanden i det øst- og sydlige Ukraine, skriver den tyske avis Bild am Sonntag, der har talt med anonyme kilder i den tyske efterretningstjeneste..
Kiev og dets vestlige sponsorer praktisk talt provokerer til blodsudgydelser.
Stephen Lendman
Ifølge kilderne er CIA- og FBI-agenterne ikke direkte er involveret i kampene mod russisktalende aktivister, og at deres aktiviteter er begrænset til hovedstaden Kiev. Opgaven skulle blandt andet være at "etablere en velfungerende sikkerhedsstruktur".
Den 17. april aftalte Rusland, Ukraine, USA og EU under Genève-topmødet at nedkøle situationen i Ukraine og "de-eskalere krisen".
Men i de seneste uger har ukrainske myndigheder beordret en militær offensiv mod de protesterende, russisktalende aktivister i Syd- og Østukraine.
FBI-agenterne opholder sig blandt andet i Kiev for at hjælpe regeringen at bekæmpe organiseret kriminalitet, skriver Bild am Sonntag og tilføjer, at en gruppe – specialiseret i finansielle anliggender – hjælper regeringen med at spore penge, som den afsatte ukrainske præsident Viktor Janukovitj skulle have placeret i udlandet.
I sidste måned bekræftede Det Hvide Hus, at CIA-direktør John Brennan havde besøgt Kiev som en del af en rutinemæssig tur til Europa.
Kritik af CIA og FBI
Rusland reagerer skarpt på oplysningerne fremført i Bild an Sonntag.
– Kiev og dets vestlige sponsorer praktisk talt provokerer til blodsudgydelser og bærer et direkte ansvar for det, siger det russiske udenrigsminsteriums talsmand, Dmitrij Peskov, til nyhedsbureauet RIA Novosti.
Det overrasker ikke den amerikanske forfatter og globale analytiker, Stephen Lendman, at CIA og FBI blander sig i andre landes interne anliggender.
– Hvad, der er overraskende, er, at denne historie om Ukraine ikke indtager tv og andre medier her i landet. CIA opererer allevegne i verden og manipulerer til vold. Det skulle ikke undre mig, at de i Ukraine direkte dirigerer den militære offensiv, siger han i et interview med iranske Press TV.
Under den tyske kansler Angela Merkels statbesøg i USA har præsident Barack Obama forsvaret Kievs militære aktiviteter i Slavjansk og resten af de uroplagede områder.
– Ukraine har ret til at genoprette ro og orden, sagde Obama ifølge tv-stationen CNN.
USA har i sidste måned besluttet at sende "ikke-dødeligt" støtte til Ukraines regeringshær.
Udenlandske lejesoldater i Ukraine?
Det britiske dagblad The Independent skriver, at der allerede er forlydender om, at udenlandske lejesoldater befinder sig i Ukraine. Forlydenderne er fremkommet, da tavse, bevæbnede og maskerede mænd i kampuniformer blev set ved en demonstration i Donetsk til støtte for Rusland.
Øjenvidner råbte "Blackwater!, Blackwater! efter mændene i den tro, at de kom fra det USA-baserede sikkerhedsfirma Blackwater – et firma, der nu har skiftet navn til ACADEMI.
De maskerede mænd forsvandt hurtigt, viser videooptagelser. ACADEMI afviser dog, at det har udstationeret personel i området.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278