19 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Klar til nye sanktioner mod Venezuela

Besked fra det Hvide Hus

Klar til nye sanktioner mod Venezuela

Barack Obamas regering har meddelt landets senat, at regeringen er klar til at samarbejde med Kongressen om at indføre yderligere sanktioner mod Venezuela.

USA er klar til flere sanktioner mod Venezuela.
FOTO: Ad Meskens/Wikimedia
1 af 1

USA's viceudenrigsminister Tony Blinken sagde i en meddelelse til landets senat onsdag, at regeringen er klar til at samarbejde med Kongressen om at indføre yderligere sanktioner mod Venezuela.

Tidligere på året viste en redegørelse, at 32 af de 43 dødsfald under forårets uroligheder, var et direkte eller indirekte resultat af højrefløjens vold.

– Vi ville ikke modsætte os at gå videre med yderligere sanktioner, sagde han ifølge Reuters.

I juli indførte USA indrejseforbud for 24 regeringsrepræsentanter fra Venezuela. Sanktionerne kommer som følge af den politiske uro i Venezuela i foråret, hvor 43 mennesker mistede livet, da landets USA-støttede oppositions demonstrationer endte i gadekampe.

– Vi vil se frem til at samarbejde med jer om at gå videre, sagde Tony Blinken videre.

Da USA indførte indrejseforbud mod venezuelanske regeringsrepræsentanter i juli, begrundede kongressen det med, at de var ansvarlige for brud på menneskerettighederne. Det har Venezuelas regering dog afvist.

Tidligere på året viste en redegørelse, at 32 af de 43 dødsfald under forårets uroligheder, var et direkte eller indirekte resultat af højrefløjens vold. USA har støttet oppositionen på den venezuelanske højrefløj med millioner af kroner.

>> LÆS MERE: USA indfører sanktioner mod Venezuela

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


25. nov. 2014 - 12:52   25. nov. 2014 - 13:00

Venezuela

rrj@arbejderen.dk
Venezuela 1999-2018
  • Hugo Chávez var præsident i Venezuela 1999 til 2013, hvor han døde af kræft den 5. marts.
  • Ved præsidentvalget i april 2013 vandt den tidligere udenrigsminister og fagforeningsformand Nicolas Maduro posten frem til udgangen af 2018. USA og oppositionen i Venezuela har undladt at anerkende valget af Maduro til præsident. Valget er anerkendt i resten af verden.
  • Den 6. december 2015 var der parlamentsvalg. Her vandt oppositionen 112 pladser mod 55 pladser til Den Bolivarianske Alliance bag Maduro.
  • I juli 2017 blev der gennemført valg til en grundlovgivende forsamling. Tilhængerne af Den Bolivarianske Alliance vandt klart flertal.