Figen Yüksekdağ, leder af det tyrkiske og pro-kurdiske parti Folkets Demokratiske Parti (HDP), har fået 10 måneders fængsel for at "udøve propaganda for en terroristorganisation".
Vi vil ikke overgive os. Vi vil være med lige til enden, når dette diktatur er styrtet i grus.
Figen Yüksekdağ
Fængselsdommen kommer, selv om hun sidder i det tyrkiske parlament. Hendes brøde er, at hun i 2012 holdt tale ved begravelsen af et medlem af det erklærede kommunistiske parti MLKP.
MLKP er forbudt i Tyrkiet og stemplet som en terrorgruppe.
Seks andre medlemmer af HDP blev ved lejligheden dømt fængselstraffe for at have deltaget i den omtalte begravelse, skriver ARA News. HDP har 59 medlemmer ud af 550 pladser i Tyrkiets parlament.
Mens det tidligere var umuligt at retsforfølge kurdiske politikere i Tyrkiet, ændrede situationen sig i maj sidste år, da et flertal i parlamentet besluttede at ophæve den parlamentariske immunitet for 49 ud af 59 især kurdiske politikere.
I sidste uge besluttede straffedomstolen i Şanlıurfa-provinsen at indføre et rejseforbud for Yüksekdağ, der leder HDP sammen med Selahattin Demirtaş.
HDP udtaler efter dommene, at de var "ubegrundede og politisk motiverede".
– Vi vil ikke overgive os. Vi vil være med lige til enden, når dette diktatur er styrtet i grus, siger Yüksekdağ.
Torsdag blev hun dog arresteret sammen med den anden formand for HDP, Selahattin Demirtas. Foreløbig er 10 parlamentarikere fra HDP blevet anholdt.
Siden den mislykkede kup den 15. juli 2016, har Erdogan igangsat en større heksejagt på alle regeringskritiske og demokratiske kræfter, herunder akademikere, journalister, skolelærer, statsanklagere og dommere.
I sidste uge blev borgmestrene i den kurdiske by Diyarbakir fængslet og er nu blevet afsat af de tyrkiske myndigheder.
I de seneste måneder er kurdiske og regeringskritiske medier lukket ned.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278


















