Efter ni dages strejke blandt de fleste af delstaten West Virginias lærere og skoleansatte fortsætter kampen nu tilsyneladende i tre andre delstater, rapporterer tv-stationen NBC News.
Lærerne i West Virginia har vist hele nationen, hvad der kan ske, når lærerne står sammen i solidaritet.
Noah Karvelis, lærer Arizona
Kampen drejer sig om højere løn og et forsvar af offentlig uddannelse. Lærerne i West Virginia påpeger, at de fleste delstater i dag bruger færre penge per elev, end før finanskrisen brød ud i 2008. Trump-regeringen støtter i stedet flere privatskoler, lyder kritikken.
Undervisningsminister Betsy DeVos udtalte på CBS News søndag, at staten bruger "milliarder og atter milliarder af dollars på uddannelse med nul resultater"
– Vi bør finansiere og investere i studerende, ikke i skolebygninger, institutioner og systemer, sagde hun.
I weekenden vedtog 32.000 lærere i Oklahoma at strejke 2, april for højere løn og mod nedskæringer på uddannelserne. Ifølge meningsmålinger støtter 85 procent af delstatens lærere konflikten, mens 75 procent af forældrene bakker op.
I Arizona har tusindvis af lærere planlagt en aktionsdag den 28. marts i protest mod "stagnerende lønninger, øget elevtal og manglen på statsfinansiering". De planlægger i morgen onsdag at bære rødt for at markere protest og "parathed til konflikt", oplyser musiklæreren Noah Karvelis fra Tres Rios Elementary-school til Phonix New Times.
– Lærerne i West Virginia har vist hele nationen, hvad der kan ske, når lærerne står sammen i solidaritet, siger han.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278