Indiens faglige LO (CTU) betegner onsdagens generalstrejke som en "stor succes" og måske den største strejke nogensinde i Indien.
Flertallet af 400.000 kulminearbejdere deltog i strejken.
– Deltagelsen var større, end vi havde ventet. Det blev en af arbejderklassens største aktioner og viser arbejdernes enhed i kampen mod regeringens arbejderfjendske politik, siger generalsekretær Sudhakar Reddy fra Indiens Kommunistiske Parti til nyhedsstrationen PTI.
Der er ikke kommet tal for, hvor mange af Indiens 470 millioner arbejdere, der deltog i generalstrejken. Men Times of India skriver, at den har kostet landet, hvad der svarer til 250 milliarder danske kroner.
Flertallet af 400.000 kulminearbejdere deltog i strejken, skriver Times of India. Den daglige produktion af 1,7 millioner tons kul blev mere end halveret.
De strejkende blokerede mange steder trafikken, og det kom til sammenstød med politiet.
I delstaten Vestbengalen med hovedstaden Calcutta blev mange arresteret, og Vestbengalens tidligere kommunistiske regeringsparti i CPI(M) anklager kandets højreorienterede regering for "morderiske overfald på fagforeningsledere og terror mod demonstranter".
Indiens Faglige LO (CTU) tror, at generalstrejken har gjort indtryk på centralregeringen i New Delhi, som forbereder love, der begrænser arbejdernes faglige rettigheder:
– Vi må nu vente og se, hvad regeringens reaktion bliver efter den øjenåbner. Om de er klar til forhandlinger. Hvis ikke så går vi videre med længerevarende protester og større aktioner, siger Sudhakar Reddy.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278