27 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Maradona får bøde for at støtte Venezuela

Fodboldlegenden får bøde

Maradona får bøde for at støtte Venezuela

Den tidligere argentinske fodboldstjerne, Diego Maradona, valgte at dedikere en kampsejr til Venezuelas præsident Nicolas Maduro, men får nu bøde for det.

Diego Maradona har siden september 2018 været træner for den mexicanske klub Dorados de Sinaloa.
FOTO: Doha Stadium Plus Qatar/CC 2.0
1 af 1

Mandag gav det mexicanske fodboldforbund (FMF) den tidligere angriber på det argentinske landshold, Diego Maradona, en bøde for offentligt at have fordømt USA's præsident Donald Trump og erklæret støtte til Venezuelas præsident Nicolás Maduro.

Jeg dedikerer denne sejr til Nicolás Maduro og til alle venezuelanere, der lider.
Diego Maradona

"Den 31. marts udtalte Maradona, der siden 2018 har været træner i den mexicanske klub Dorados de Sinaloa, at "yankeen Trump tror, han er hele verdens sheriff", citerer TV-stationen TeleSur.

Maradona støttede samtidig Venezuela. Han dedikerede sit holds aktuelle 3-2-sejr over Tampico Madero til "Venezuelas præsident Nicolas Maduro og til alle venezuelanere, der lider."

– Bare fordi yankeerne har de største bomber i verden, tror de, at de er meget mere avancerede end os. Nej, det er de ikke, sagde Maradona.

Det mexicanske fodboldforbund mener, at Maradona med sine udtalelser overtrådte artikel 7 om etisk opførsel, idet forbundet "indtrængende opfordrer medlemmer af Mexicos fodboldforbund til at forblive neutrale i politiske og religiøse spørgsmål".

Maradona stammer fra en arbejderklassefamilie i Lanús-bydelen udenfor Argentinas hovedstad Buenos Aires og debuterede som 15-årig i professionel fodbold. Han har deltaget i fire VW-slutrunder fra 1982-1994 for det argentiske landshold.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


11. apr. 2019 - 08:41   11. apr. 2019 - 09:06

Mexico

ah@arbejderen.dk, se@arbejderen.dk