Når NATO holder topmøde den 11. og 12. juli i Bruxelles, står Rusland højt på dagsordenen, skriver netstedet eurractiv.com.
NATO har udstationeret omkring 4000 tropper i Polen og de baltiske lande.
Topmødet vil have fokus på fem områder fra afskrækkelse, modernisering, forholdet til EU-militæret og at håndtere forbindelserne til et stadigt mere selvhævdende Rusland, forklarede NATO's generalsekretær Jens Stoltenberg på et møde i militæralliancens parlamentariske forsamling i Polens hovedstad Warszawa.
NATO har udstationeret omkring 4000 tropper i Polen og de baltiske lande siden 2014, hvor en folkeafstemning i Krim støttede halvøens indlemmelse i Rusland.
Der skal træffes beslutninger om "forstærkning, parathed og militær mobilitet".
– Vor afskrækkelse og forsvar er ikke kun afhængig af de styrker, som vi har udstationeret, men det afhænger også i høj grad af vores mulighed for at flytte tropperne hurtigt, om nødvendigt, erklærede Stoltenberg.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278