09 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Netanyahu vil udskrive valg

Israels regering er splittet

Netanyahu vil udskrive valg

Uenighederne i den israelske regeringskoalition er vokset de seneste måneder. Premierministere har nu fyret to ministre og vil udskrive valg.

Benjamin Netanyahus regering er gået i opløsning.
FOTO: Gil Cohen Magen/AFP/Scanpix
1 af 1

Regeringskoalitionen i Israel er ved at smuldre. Premierminister Benjamin Netanyahu har fyret landet finansminister Yair Lapid og justitsminister Tzipi Livni.

Jeg vil ikke længere tolerere en opposition indenfor regeringen.
Benjamin Netanyahu

Koalitionen består af fem partier fra centrum af skalaen til den yderste højrefløj. De to fyrede ministre er formænd for de to partier i regeringen, som ligger længst mod midten, henholdsvis Yesh Atid og Hatnuah.

Ifølge det palæstinensiske nyhedsbureau Maan News er der uenighed om det kontroversielle lovforslag "Israel, det jødiske folks nationalstat", som Netanyahus konservative Likud-parti har fremlagt.

>> LÆS MERE: Israel er kun en stat for det jødiske folk

– Jeg vil ikke længere tolerere en opposition indenfor regeringen, sagde Netanyahu ifølge BBC på et pressemøde.

Det er fortsat usikkert, hvornår der skal afholdes valg, men ifølge Maan News vil et parlamentsvalg formentlig finde sted i marts 2015. Regeringskoalitionen sidder lige nu på 68 pladser ud af det israelske parlament Knessets 120 pladser.

Yair Lapids parti Yesh Atid er det største i Knesset med 19 pladser. Benjamin Netanyahus parti Likud har 18 pladser, men ved sidste valg indgik Likud et valgforbund med det stærkt højreorienterede Yisrael Beitenu. Det valgforbund fik 31 pladser.

Ifølge BBC viser israelske tv-meningsmålinger, at Netanyahu lige nu står til at blive genvalgt som premierminister.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


03. dec. 2014 - 09:38   04. dec. 2014 - 16:51

Israel

rrj@arbejderen.dk