Efter Israels seneste militære angreb på Gaza, siger ngo'er fra hele verden, at de nu vil bryde Israels blokade af den belejrede enklave ved at sejle en "frihedsflotille" til Gazas havn og bryde blokaden gennem en politisk aktion.
Det officielle internationale samfund svigter sit ansvar for at stoppe angrebene.
Freedom Flotilla Coalition
På et møde i Istanbul i denne uge besluttede den internationale Freedom Flotilla Coalition (FFC) og talrige andre grupper, at "civilsamfundet verden over har et ansvar for at sejle to Gaza".
Ifølge en pressemeddelelse fra FFC gør de "klar til at rejse i løbet af 2014, som FN har erklæret for det internationale år for solidaritet med det palæstinensiske folk".
Gruppen har imidlertid ikke offentliggjort tid og sted for lanceringen af flotillen af skibe med nødhjælp. Men allerede nu fremgår det, at flotillen skal ledes af den tyrkiske færge, Mavi Marmara. Skibet var det ledende skib i Frihedsflotillen i 2010 og blev hårdt ramt, da den israelske flåde angreb flotillen i internationalt farvand. Ni tyrkiske statsborgere og en amerikansk statsborger blev dræbt af israelske kommandosoldater.
Mavi Marmara med plads til hundreder af passagerer er ved at blive gjort klar til at deltage i flotillen.
"Det officielle internationale samfund svigter sit ansvar for at stoppe angrebene. Vi hævder endnu engang, at det er bydende nødvendigt, at Israel hæver sin økonomiske blokade af palæstinenserne i Gaza, og at andre regeringer stopper samarbejdet med Israel om blokaden", lyder det.
– Vi forventer deltagelse fra civilsamfundsorganisationer over hele kloden – fra Grækenland og Sydafrika til Jordan til Malaysia – som modvægt til de regeringer i verden, der medvirker i blokaden af Gaza. Vi er nødt til at gå fra ord til handling, siger Ann Ighe, talsperson for Ship to Gaza og medlem af FFC, ifølge netportalen commondreams.com.
Hun opfordrer alle interesserede borgere verden over til at deltage i initiativet.
FFC består af fredelige, ikke-statslige organisationer, der handler på grundlag af solidaritet med det palæstinensiske folk, uafhængigt af regeringer. Koalitionen har deltagelse af Storbritannien, Sverige, Norge, Spanien, Italien, Grækenland, Tyrkiet, USA, Canada og Australien.
Fra Skandinavien deltager initiativerne "Skib til Gaza Norge" og "Skib til Gaza Sverige".
FFC afviser de medier, der påpeger, at det er nødvendigt, at flotillen får militær eskorte på sin vej til Gaza.
"Vi har ikke bedt om det, vil vi ikke bede om det, og vi vil ikke sejle med militær eskorte", lyder det fra gruppen.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278