05 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Ny regering i Grækenland har snævert flertal

Ny regering i Grækenland har snævert flertal

Efter at partiet DIMAR har forladt regeringen, har den nye regering af konservative og socialdemokrater kun tre mandaters flertal i parlamentet.

Det har skabt store protester, at premierministeren har lukket det statslige ERT-tv. Her demonstration 17. juni i Athen.
FOTO: Louisa Gouliamaki/AFP/Scanpix
1 af 1

Efter at det græske parti, Demokratisk Venstre (DIMAR), i sidste uge forlod  koalitionsregeringen med det konservative Nyt Demokrati (ND) og det socialdemokratiske PASOK, annoncerede de to resterende partier tirsdag en ny regering.

DIMAR har 14 pladser i parlamentet og trak sig, efter at den konservative premierminister Antonis Samaras den 11. juni besluttede at lukke det offentlige tv-selskab, Hellenic Broadcasting Corporation (ERT), ved en ministeriel bekendtgørelse. Dén betød, at 2600 ansatte med øjeblikkelig varsel var fyret.

Regeringens flertal i parlamentet er nu skrumpet til blot tre mandater, skriver Athens News.

 

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


28. jun. 2013 - 08:36   28. jun. 2013 - 11:23

Grækenland

Anders Fenger
Skribent