25 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Sejr til australske minearbejdere

Efter 180 strejkedage

Sejr til australske minearbejdere

I et halvt år ha minearbejdere strejket mod dårlig løn, beskårede orlovsregler og rigide vagtplaner. Nu har de vundet.

Strejken er den længstvarende i det vestlige Australien.
FOTO: Barry Robertson/CC 3.0
1 af 1

Efter 180 dages strejkeaktion og over to års forhandlinger har minearbejdere ved Griffin Coal i Collie, Australien, vundet.

Fanevagt til ære for strejkende. Lokalsamfundet i Collie bakkede op.

Årsagen til strejken, der er Vestaustraliens længste, var, at Griffin Coals ejer, det multinationale indiske firma Lanco, gentagne gange havde skåret i lønnen for de arbejdere, der vedligeholder og reparerer maskiner, skriver det globale industriarbejderforbund IndustriALL Global Union.

Desuden blev orlovsreglerne udhulet, og arbejderne har været underlagt vagtplaner, der tvang dem i arbejde på tidspunkter, så de ikke kunne få familierne til at fungere. Nu har firmaet givet sig på de sidste to spørgsmål.

Lanco var i næsten to år imod, at en mægler fra den statslige Fair Work Commission blev sat ind. 

Da arbejderne atter gik i arbejde efter den vellykkede strejke, støttet af fagforbundet AMWU, havde fagforeninger og andre støtter fra lokalsamfundet taget opstilling med en fanevagt til ære for de strejkende.

AMWU skriver i en pressemeddelelse, at støtten fra lokalsamfundet var altafgørende for, at de strejkende kunne holde ud.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


26. feb. 2018 - 10:23   28. feb. 2018 - 14:26

Australien

ah@arbejderen.dk, se@arbejderen.dk