Samtidigt med præsident- og parlamentsvalget i Ecuador i søndags var der folkeafstemning.
4,52 milliarder dollars forlod Ecuador mellem 2014 og 2016 for at ende i skattely.
Vælgerne blev spurgt, om de støtter et lovforslag om at forbyde politikere på alle niveauer og alle offentligt ansatte at have penge placeret i skattely samt investeringer i virksomheder, der betjener sig af skattely.
Over halvdelen af vælgerne støtter forslaget, skriver The New Internationalist. Alle stemmer er endnu ikke optalt, så der er ikke noget endeligt resultat. Der er heller ikke nogen afgørelse på præsidentvalget. Kandidaten fra venstrefronten Alianza Pais, Lenin Moreno fører med 39 procent over den liberale modkandidat Guillermo Lasso med 28 procent. Men Medina skal have over 40 procent af stemmerne for at vinde i første valgrunde. Der mangler onsdag endnu at blive optalt cirka fem procent af stemmerne.
Flertal i parlamentet
Allianza Pais har vundet et flertal på 75 af de 137 pladser i landets parlament, oplyser Telesur.
Når loven mod skattely er vedtaget får politikere og offentligt ansatte et år til at hente pengene hjem og afhænde eventuelle investeringer. Hvis ikke de opfylder loven, må de træde tilbage eller forlade deres stillinger.
– Det er en meget ambitiøs, radikal og eksemplarisk folkeafstemning, siger udenrigsminister Guillaume Long. Loven bliver inkluderes i landets valglov, tilføjer han og den kommer til at gælde alle – også præsidenter og vicepræsidenter.
Panama-papirerne
Ecuadors regering under den afgående præsident Rafael Correa tog initiativet i kølvandet på afsløringen af de såkaldte Panama-papirer. De afslørede blandt andet, at 4,52 milliarder dollars forlod Ecuador mellem 2014 og 2016 for at ende i skattely.
Ecuador har også taget et initiativ i FN mod skattely. Ecuador foreslår, at FN oprettet et kontor til at holde øje med skattely.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278