60 procent af befolkningen i 26 lande er imod udviklingen af autonome robotter, der kan bruges som våben uden menneskelig styring. Det er en stigning fra 56 procent i 2017, viser en meningsmåling fra instituttet Ipsos MORI. Instituttet har spurgt mellem 500 og 1000 mennesker i hvert af de 26 lande.
Modstanden mod dræberrobotter stiger i 26 lande
USA, Rusland og Sydkorea er blandt de lande, der udvikler dræberrobotter med kunstig intelligens. Dræberrobotter er til forskel fra droner ikke styret af mennesker, men bevæger sig uafhængigt og finder selv deres mål, som de kan udslette med våben.
En række lande arbejder på at forbyde dræberrobotter, blandt andet gennem et forslag til en international traktat, skriver den amerikanske hjemmeside commondreams.com.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278