Trods en vedtagelse fra sidste år om at Storbritannien skal tage imod op mod 3000 uledsagede flygtningebørn fra Europas migrationscentre, besluttede den britiske immigrationsminister onsdag i sidste uge, at sætte en grænse for modtagelser på 350 børn.
Dette er grueligt galt. Regeringen tillader, at børn ender i nedværdigende og farlige situationer som ofre for menneskehandlere.
Steve Symonds
Det sker i kølvandet på en mediekampagne i højreorienterede tabloidaviser i slutningen af sidste år.
Dubsprogrammet, som lovede hjælp til uledsagede flygtningebørn, som er strandet i Italien, Frankrig og Grækenland. Programmet er opkaldt efter forslagsstilleren Lord Dubs. Men programmet manglede de nødvendige stemmer i Underhuset for at kunne fortsætte – og det bortfaldt derfor.
Lord Dubs kom selv til Storbritannien som jøde gennem Kindertransport-programmet
Immigrationsministeren Amber Rudd udtalte, at Dubs-programmet kunne "motivere" menneskesmuglere til at "sende børn til Europa" og at "vi vil ikke tilskynde til farefulde rejser til Europa for børnenes skyld".
– Dette er grueligt galt. Ved at begrænse sine forpligtelse til at levere en sikker rute før børnene, ender de i nedværdigende og farlige situationer som ofre for menneskehandlere og andre misbrugere, udtaler Steve Symonds, som er direktør for Amnesty International flygtninge- og indvandrerprogram til The Independent.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278